RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Losy Żydów łódzkich (1939-1942)

strona 293 z 315

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 293


268 Słownik terminów częściej występujących w tekście

nymi, ale także organami samorządu politycznego.

Poalej Syjon

(hebr. Robotnicy Syjonu) – ruch polityczny łączący ideologię syjonistyczną z socjalizmem, dążący do budowy socjalistycznego społeczeństwa żydowskiego w Palestynie. W 1906 r. powstała partia Poalej Syjon – w Polsce działała w latach 1918–1950.

Służba Porządkowa

(SP, Ordnungsdienst)

– policja żydowska powołana w Łodzi przez Mordechaja Chaima Rumkowskiego 28 lutego 1940 r. na polecenie niemieckiego prezydenta policji Johannesa Schäfera. Rozpoczęła swoją działalność 1 marca 1940 r. Jej komendantem został Leon Rozenblat.

Słownictwo związane ze świętami i obrzędami żydowskimi

Aron ha-kodesz

– szafa stojąca przy wschodniej ścianie synagogi. Przechowuje się w niej zwoje Tory. Zazwyczaj jest bogato zdobiona, z elementami architektonicznymi.

Bejt ha-midrasz

– (hebr. dom nauki) – miejsce studiowania tekstów religijnych, często także miejsce modlitwy.

Chanuka

– święto obchodzone 25. dnia miesiąca kislew (w grudniu) dla upamiętnienia zwycięstwa Judy Machabeusza nad Antiochem IV Epifanesem i ponownego wyświęcenia Świątyni w Jerozolimie w 164 r. p.n.e. Z powstaniem święta wiąże się wiele legend, niektóre z nich opowiadają o cudach mających jakoby wówczas miejsce.

Chasyd

– wyznawca chasydyzmu, żywego do dziś religijnego ruchu o podłożu mesjanistycznym, powstałego w połowie XVIII w. na Podolu.

Chazan

– kantor, często też prowadzący modlitwę w synagodze.

Cheder

– prywatna lub będąca własnością organizacji społecznej szkoła realna, w której prowadzono nauczanie na poziomie elementarnym, przygotowywano do nauki w jesziwie bądź do podjęcia samodzielnego życia naukowego oraz do nauki zawodu.

Chesed szel emet

(hebr. łaska prawdy; przenośnie: ostatnia posługa) – nazwa organizacji dobroczynnych zajmujących się grzebaniem zmarłych niemających krewnych, a także wspomaganiem ubogich w okresie żałoby.

Chewra kadisza

(aram. święte bractwo) – bractwo świadczące bezinteresownie ostatnią posługę wobec członków gminy.

Dajan

– (hebr. sędzia) – znawca żydowskiego Prawa, członek sądów rabinackich.

Gabaj

– funkcjonariusz synagogi, wybierany przez członków społeczności i pełniący funkcję administratora, zwany też szafarzem.

Haskala

(hebr. edukacja, nauczanie, oświecenie) – nurt w kulturze żydowskiej rozwijający się w Europie od lat osiemdziesiątych XVIII w., powstały pod wpływem głoszonych wówczas haseł oświeceniowych. Jej zwolennicy dążyli do nawiązania dialogu z nowożytną kulturą europejską i uczestnictwa w jej osiągnięciach. Pragnęli też unowocześnienia życia żydowskiego w jego społecznym, kulturowym i religijnym wymiarze.

Jidyszkajt

(żyd.) – żydowskość, kulturowo-

-językowa tożsamość żydowska.

Jom Kipur (hebr. Dzień Pojednania, Pokuty)

– dzień pokuty i postu, uznawany za najważ-