RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: ugrupowan...

strona 190 z 360

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 190


„Undzer Hofnung”, nr 1 z 03.1942 [5] 151

państwa żydowskiego i skierowaniu masowej emigracji nie wszyscy Żydzi będą mogli zaraz znaleźć się w jego granicach. W zgodzie z zasadą „wzajemnej zależności” zmniejszenie diaspory będzie mogło zostać przeprowadzone w ramach ogólnego rozwiązania problemu mniejszościowego.

ZASADY – DEKLARACJE

dProgram ideowy rządu Republiki Polskiej

Głównym narodowym celem jest wywalczenie niepodległej Polski, a po zakończeniu wojny zaprowadzenie w kraju demokratycznego porządku.

Rząd reprezentuje sobą władzę i wolę wszystkich obywateli Republiki Polskiej i winien działać dla ich dobra. Wykluczony jest na przyszłość rząd jednostek, klik i samorządzących się grup, niezależnie od tego, do której klasy społecznej by należały. Wykluczony jest także rząd, który nie jest odpowiedzialny i nie jest kontrolowany przez przedstawicielstwo ludowe.

Rząd uznaje za swój główny cel – przez aktywny udział w wojnie i w konferencjach pokojowych – zapewnienie bezpośredniego i szerokiego dostępu {8},[9] do morza i takich granic, które mogłyby zapewnić wieloletnie bezpieczeństwo Republiki Polskiej.

Nie przesądzając w żadnej mierze o przyszłych politycznych i gospodarczych formach państwa, o których zadecyduje kraj po wywalczeniu wolności, rząd zapewnia, że:

Państwo Polskie stać będzie na fundamencie kultury i zasad chrześcijańskich. Polska będzie krajem demokratycznym, opartym na równości wszystkich obywateli

bez różnicy rasy, wiary i narodowości. W stosunku do prawa i względem urzędów na zasadzie poszanowania wolności jednostki i praw obywatelskich, i w końcu, na poszanowaniu praw mniejszości narodowych narodów słowiańskich, Litwinów i Żydów.

Polska chronić będzie podstawę rządów, które są odpowiedzialne i będą kontrolowane przez przedstawicielstwa ludowe wybrane w uczciwych wyborach, jakie odbywać się będą na podstawie tajności, równości, powszechności i bezpośredniości głosowania.

Na bazie stosunków społeczno-gospodarczych Polska urzeczywistni podstawy praworządności, prawo wszystkich do pracy, ze szczególnym uwzględnieniem prawa mas chłopskich do ziemi oraz jej sprawiedliwego podziału, jak również prawa mas robotniczych i pracowników umysłowych do wpływania na produkcję i na sprawiedliwy udział w jej owocach, to znaczy, by strzec pracę przed eksploatacją i aby umocnić racjonalną produkcję społeczną, będącą w interesie całego społeczeństwa, oraz [prawo] do zabezpieczenia ludzkiego zdrowia i spokoju.

Sierpień 1941535

***