„Biuletyn Informacyjny Żagiew”, nr 907 z 14.01.1943 [7] 261
niem[ieckie] w rejonie na południowy-zachód od W[ielkich] Łuków odparto z wielkimi dlań stratami.
Min[isterstwo] Lotnictwa: Lotnictwo brytyjskie zaatakowało pas nadbrzeżny od Aboville do Dunkierki. W toku dalszej akcji zaatak[owano] cele wojskowe w północnej Francji oraz Belgii i Holandii.
Front Śródziemnomorski: Wojska lądowe w Libii przeprowadzają koncentr[ację]. Lotnictwo alianckie startujące z Tunisu oraz Trypolitanii bombard[uje] cofające się kolumny Rommla. Inne eskadry atakują Sycylię, wyspę Lampedusę960oraz Kabis, Susę961. Ameryk[ańskie] bombowce zaatakowały celną bombą siedzibę sztabu niemieckiego w Kairuan.
{a[…]a},[8] nr 907, 14 styczeń 1943 rok.
Ambasador Polski w Londynie oraz kierownik min[isterstwa] spraw zagranicznych, Edward Raczyński, wygłosił exposé na temat zamierzeń i pracy, jaką prowadzi dział ten w pracach ogólnych rządu polskiego w Londynie. „Naszym cennym atutem w teraźniejszej wojnie jest nasz stan prawny w łonie państw sprzymierzonych. Rząd nasz jest legalny, a prace jego na terenie angielskim i międzynarodowym są uregulowane na podstawie umowy zawartej z rządem brytyjskim w dniu 25 sierpnia 1939 roku. Układy te gwarantują naszym wojskom nienaruszalny stan. Z Francją łączą nas umowy zawarte w dokumentach sojuszniczych. Francja po wydźwignięciu się staje się jednostką mocną o dużej sile. Z Ameryką łączy nas deklaracja atlantycka, zaś materialnie ustawa o pożyczce i dzierżawie. Z Rosją układy z 31 lipca 1941 roku i 4 grudnia 1941 roku, układy Stalin–Sikorski962. Dwustronny układ walki aż do ostatecznego zwycięstwa, po wojnie zaś sąsiedzkie stosunki oparte na przyjaźni i przyjętych zobowiązaniach. Naród nasz okazał się mocnym w duchu i pomimo prześladowań nie wystawił żadnego Quislinga963. Rząd Polski w stałych formach współpracuje z innymi narodami i z jego inicjatywy nastąpiły stałe narady o określonych tematach. Pierwsze narady odbyły się 14 stycznia ubiegłego roku w pałacu Świętego Jakuba pod przewodnictwem generała Sikorskiego. Dalsze narady z prez[ydentem] Roos[e]veltem 28 sierpnia, 7 października 1941 roku oraz 3 września 1942 roku [z] Churchillem i wobec noty sowieckiej narody zebrane na naradach 14 grudnia 1942 roku wydały wspólny manifest o masowych mordach dokonywanych na Żydach polskich i coraz to okrutniejszych prześladowaniach okupanta. Pomimo to krzepnie siła uderzenia państw okupowanych, przygotowując się, kiedy złamie się potęga Niemiec, podejmą niezwłocznie wspólne kroki. Prowadzimy opiekę nad obywatelami, prócz moralnej też materialną z naszymi sprzymierzeńcami i naszym działem opieki społecznej, dodając pomoc dodaną przez czynniki bryt[yjskie]. Najważniejszym celem jest praca związana z układem naszego państwa, w grupie przyszłych państw w przyszłości. Generał Sikorski trzykrotnie był na naradach w Stanach Zjednoczonych. Koniec wojny nie [jest] już daleki, czujne baczenie narodu jest bardzo