RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: ugrupowan...

strona 41 z 360

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 41


2 „A kol in der midbar” [nr 1?] [1]

04. 1940, 1941 lub 1942, Warszawa-getto. "רבדמ רעד ןיא לוק א" [„A kol in der midbar”, „Głos na pustyni”]. Czasopismo organizacji Agudat Israel [dwa numery]

[nr 1?] {1},[2]1D[o] s[ynów] I[zraela]

BILANS [ŚWIĘTA] PESACH

Wysiłek, jaki wkłada się w przygotowanie święta, jest niewiarygodnie wielki. Tygodniami dźwięczy w uszach to czcigodne wyrażenie: na święto, na święto, na święto. Wszystko poświęca się świętu. Przynieść ma ono bowiem najsłodszą przyjemność, najsilniejszą radość, najszlachetniejsze przeżycie. Tak budzą się przygotowania, wszystkie żydowskie siły; tak wydatnie angażują one całego człowieka, by przyjął wpływ święta.

Także w motywach modlitwy stale wspominany jest sens święta. Po tym wszystkim następuje isru-chag, specyficzny dźwięk [słowa], [które] dopełnia święto! Innymi słowy; rozmyśla nad całością, strzeże zdobytego kapitału. Znaczy to, że nie należy rozstawać się ze świętem. Nie żałować jego przeminięcia, lecz przyjąć je w swoje codzienne [zwykłe] życie.

Jakie jest jednak faktyczne znaczenie święta Pesach? Czy jest nim wolność? Czy naprawdę zobowiązani jesteśmy czuć się wolni w najcięższych czasach na wygnaniu[?] Poczucie wolności odnosi się właściwie także do ducha zniewolenia, dla którego po wyjściu z Egiptu nie powinno być w nas już miejsca. Jakże jednak my, Żydzi, możemy mieć w obecnym Pesach choćby poczucie wolności? O tym przecież [nawet] czasami [n]ie [mo]żna było myśleć. Ilu Żydów do ostatniego dnia przed świętem myślało tylko o tym, jak ten bieżący dzień przeżyć! Ilu Żydów przetrwać będzie musiało te całe święta z odrobiną brukwi lub marchwi! Ilu Żydów dławić się będzie łzami, wspominając swe życie sprzed roku! Ilu Żydów nie uświadczy kęsa, wypowiadając tradycyjny zwrot: każdy potrzebujący niech przyjdzie i je!2Ilu Żydów będzie błądzić po ścieżkach i drogach, po polach i lasach, ścigani jak dzikie zwierzęta. Co jeszcze można [dobrego] z takiego święta wziąć? Co może być tu treścią? Rabunek, gorzkie łzy, przygnębienie?

Tora jest wszak wieczna. Także w czasach obecnego święta Pesach możemy wiele [w niej] odnaleźć. Za przykład winno służyć Pesach obchodzone przez Żydów w czasach króla Jozjasza3. Jak opisano w księgach prorockich: {2},[3] c„Albowiem nie został uczyniony taki Pesach, jak ten, od czasów Sędziów4, którzy sądzili lud Izraela i (od