RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Życie i twórczość Geli Seksztajn

strona 27 z 286

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 27


XXVI Wstęp

żyje dla siebie, jednak brat do brata mógłby czasem napisać list! Przecież jest to jedyna rzecz, którą możemy sobie ofiarować...71.
Rodzeństwo nie zawiodło Izraela i udzieliło mu wsparcia finansowego. Izrael
i Gela wzięli ślub w 1938 r. Małżonkowie zamieszkali przy ul. Nowolipie 5/10,
zapewne po paru miesiącach przeprowadzili się na ul. Okopową pod numer 2972.
W tym też roku odwiedziła ich bratowa Izraela, Noemi. Krótkiemu listowi Geli do
niej, z grudnia 1938 r, zawdzięczamy garść informacji o jej życiu osobistym. Życie
artystki nie zawsze układało się pomyślnie i w małżeństwie czasami dotykały ją
troski dnia codziennego.


Moja Dziewczynko! — pisała. — [...] Chcesz wiedzieć, jak ze mną. Prawda? Otóż nic specjalnego. Tak samo się czuję. Nie potrafię teraz dbać o siebie. A mój małżonek też nie umie. Więc źle. Nie wiem, co będzie. Izrael martwi się, kiedy leżę w łóżku, chciałby oczywiście, żebym była zdrowa, ale ręki do tego nie przyłoży. On nie umie dbać o chorego.Ty najlepiej wiesz, że chory musi mieć opiekę oddanej osoby. Tego mi właśniebrak i dlatego wątpię w moje wyzdrowienie. Nie przejmuj się, jakoś to będzie...73.


Małżeństwo z Izraelem Lichtensztejnem znacznie poprawiło sytuację życiową
artystki. Izrael należał już wówczas do środowiska żydowskich literatów i działaczy
społecznych Warszawy. Działał również w partii Poalej Syjon–Lewicy. Zapewne
pod wpływem męża Gela sympatyzowała z ruchem syjonistycznym. Izrael od
1933 r. pracował w Szkole Powszechnej przy ul. Muranowskiej 1674. Dzięki wstawiennictwu męża Gela pracowała w szkołach żydowskich75, ucząc dzieci rysunków i prac ręcznych. Pisze o tym w swoim testamencie. Razem z mężem jeździli na kolonie letnie dla dzieci do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Byli tam dwukrotnie, w 1938 i 1939 r.76 Na wakacjach Izrael organizował samorząd dziecięcy, swoje doświadczenia w tym zakresie wykorzystał później w latach okupacji. Gela dużo malowała, portretowała dzieci, komponowała martwe natury i pejzaże. Wiele z tych prac później znalazło się w jej spuściźnie. Zapewne pod wpływem środowiska szkolnego wpadła na pomysł zorganizowania indywidualnej wystawy, zatytułowanej „Dziecko żydowskie”, która nie doszła do skutku; realizacji przedsięwzięcia przeszkodził



71 List z 12 listopada 1937 r. do Szlomo i Noemi Lichtensztejn, w posiadaniu Ruth Lahav, Tel Awiw.
72 Adres: ul. Nowolipie 5/10, widnieje w liście Lichtensztejnów do Noemi Lichtensztejn z 26 grudnia 1938 r. (zob. il. 7). Na większości zachowanych dokumentów małżeństwa Lichtensztejnów widnieje adres: ul. Okopowa 29/23.
73 Zob. il. 7 — list Geli Seksztajn do Noemi Lichtensztejn, przebywającej w Zakopanem, 26 grudnia 1938 r. (list ze zbiorów Ruth Lahav, Tel Awiw).
74 Zob. Zaproszenie na wieczór rozrywkowy. Komitet Rodzicielski Szkoły Powszechnej Muranów, 16 III 1933 r., Archiwum ŻIH, ARG I 1432 (Ring. I/597/5).
75 Genia Silkes w nocie biograficznej artystki podaje, że była ona nauczycielką w szkole im. B. Borochowa przy ul. Nowolipki 68, zob. G. Silkes, op. cit., s. 285–286.
76 „Protokoły Rady Kolonijnej letniej kolonii w Kazimierzu Dolnym, 1939”, Archiwum ŻIH, ARG I 1425 (Ring. I/156); G. Silkes, op. cit., s. 286; List Berla Lichtensztejna i Dwojry Lichtensztejn do Noemi Fridman, do Tel Awiwu z 20 lipca 1939 r. (w posiadaniu Ruth Lahav, Tel Awiw).