RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Rada Żydowska w Warszawie (1939-1943)

strona 472 z 858

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 472


Wydział Składek i Danin816


Po 26.06.1940, Warszawa. RŻ w Warszawie, Talon nr 16001 uprawniający do otrzymania karty żywnościowej bez opłaty


                                                 RADA ŻYDOWSKA
                           przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie
_________________________________________________________817
Okaziciel niniejszego talonu na mocy § 9 Statutu Składki na rzecz Rady
Żydowskiej w Warszawie, zatwierdzonego dnia 26 czerwca 1940 przez Pełnomocnika Szefa Dystryktu na m. Warszawę818, zwolniony został od obowiązku uiszczenia składki stałej w wysokości zł 1 – wobec czego uprasza się Zarząd m. Warszawy819 o wydanie karty żywnościowej bez pobrania powołanej opłaty .
                                             Przewodniczący Rady Żydowskiej przy Gminie
                                                     Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie
                                                              (–) Inż. A[dam] Czerniaków



816 Kierowniczką Wydziału była Dacha Syrkis. Ważną komórką Wydziału był Referat Składki Stałej – opłacanej przez wszystkich mieszkańców bez względu na wiek i płeć przy odbiorze kart aprowizacyjnych. Drugi referat Wydziału – Referat Składki Stosunkowej (Składki Gminnej) – zajmował się wyliczaniem i pobieraniem składki stosunkowej od zamożniejszych Żydów. Składki przeznaczone były na „ratowanie katastrofalnej sytuacji Rady Żydowskiej” (zob. Sprawozdanie z działalności referatu składki stałej, w: Ludność żydowska w Warszawie, s. 430).
Władze zatwierdziły 26 czerwca 1940 r. osobny statut składek. Przy obliczaniu wysokości tej składki brała udział Komisja Obywatelska, która rozpatrywała odwołania mieszkańców getta (zob. AŻIH, sygn. 301/2277, Samuel Elper, Relacja). Informacje o dochodach mieszkańców, potrzebne do wyliczenia składki, Wydział czerpał od przewodniczących komitetów domowych oraz na podstawie własnych wywiadów (zob. Ludność żydowska w Warszawie, s. 566). Składka gminna pokrywała ok. 7–8% budżetu RŻ (zob. Przewodnik, s. 173). Zob. też ARG II 552b)
– zawiadomienie z 7 kwietnia 1941 r. dla H. [Chaskiela] Wilczyńskiego o umorzeniu składki gminnej w wysokości 79 zł.
817 Z boku dokumentu perforowane: „7*1 ZRF”. Na druku stempel: „Rada Żydowska przy Gminie Wyzn[aniowej] Ży[owskiej] w Warszawie”.
818 Jak głosił statut składki: „Osoby znajdujące się w ciężkich warunkach materialnych, a zwłaszcza korzystające z opieki społecznej, z mocy § 9 Statutu Składki mogą być zwolnione w całości, lub częściowo z wymienionej opłaty i otrzymywać z Zarządu Miejskiego w Warszawie karty aprowizacyjne bezpłatne”, zob. Sprawozdanie z działalności referatu składki stałej, w: Ludność żydowska w Warszawie, s. 430.
819 Do końca 1940 r. rozdziałem kart aprowizacyjnych zajmował się dla całej Warszawy Zarząd Miasta, od początku 1941 r. zadanie to w odniesieniu do Żydów przejęła RŻ.