RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. II

strona 134 z 696

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 134


Gospodarka [20] 111

07.1941 i po 07.1941, Warszawa-getto. [Dawid Berliner184], Opracowanie pt. עײַנ" "טײַצ־המחלמ רעד ןיא ןכאַפֿ [„Nowe zawody w czasie wojny”]

[1] cBerliner185

Lipiec 1941

Nowe zawody w czasie wojny

Wojna odsłoniła wiele zawodów, które w normalnych czasach trwały w uśpieniu lub o których niewiele się słyszało. Skąd się to wzięło? Odpowiedź: jest to wynik nastałych czasów albo inaczej – z powodu braku surowców powstają produkty zastępcze, [i w konsekwencji] całe zastępcze gałęzie produkcji.

Nowo powstałe zawody należy podzielić na legalne i nielegalne. Legalne to znaczy takie, które wykonuje się na podstawie zezwolenia (licencji) od władz, zaopatrujących rzemieślników w surowce. Nielegalne są te zawody (branże), które zostały zakazane i uprawiane są po kryjomu. Do legalnych należą następujące branże wojennej produkcji: Produkcja szczotek (wszystkie rodzaje: szczotki do ubrań, do butów, do koni, do

czyszczenia i szorowania);

Materace (wszystkie rodzaje: sprężynowe i nie, kanapy, kozetki); Łóżka polowe (różne modele oraz zastępcze towary z tej branży).

20.

(spółdzielnie)

Produkcja w szopach

Szczególną uwagę należy poświęcić nowemu zjawisku ekonomicznemu, którym są spółdzielnie obejmujące na wzór specjalnych karteli całą branżę, gałąź produkcji lub zawód, np. krawców, szewców, praczy, [2] producentów skarpet i dzianin, kapeluszników, producentów płaszczy gumowych, stolarzy itd. Zjawisko to jest w istocie pochodną czasów wojny, która odcisnęła na nim swe piętno. Mimo tego [obciążenia], jest to zupełnie nowe zjawisko w produkcji rzemieślniczej, które w normalnych warunkach i przy odpowiednim podejściu byłoby w stanie dokonać fundamentalnej zmiany w wielu zawodach i gałęziach produkcji oraz zainteresować wszystkich tutejszych rzemieślników i ekonomistów ideą spółdzielczości, jej założeniami i rolą w życiu gospodarczym, a zwłaszcza w rzemiośle. Teraz jednak, z powodu szczególnych okoliczności, trzeba zająć się szopami (spółdzielniami) takimi jakie są, z wszystkimi wadami i zaletami, pozostawiając dalsze opracowania historykom i późniejszym badaczom.