RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. II

strona 145 z 696

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 145


122 Gospodarka [23]

Wobec braku surowca ceny papieru utrzymują od dłuższego czasu mocną tendencję. Przedsiębiorcy aryjscy rzadko tylko utrzymują kontyngenty [ustalone] przez urzędy gospodarki surowcowej w Krakowie. Toteż wszelkie ładunki papieru stanowią cenne obiekty handlu. Z rożnych względów handel ten nie może być uskuteczniony bezpośrednio między kupcami aryjskimi, toteż towar zanim przejdzie od sprzedawcy do nabywcy – dostaje się do dzielnicy żydowskiej i dopiero stamtąd, przy stopie zysku, zupełnie zresztą dowolnej, wychodzi z powrotem do dzielnicy aryjskiej. Zaznaczyć przy tym należy, że niektóre gatunki towaru, nadające się do przerobienia w dzielnicy żydowskiej, pozostają w niej i wychodzą dopiero jako produkt gotowy. Ponieważ jednak towaru jest wciąż mało, dochodzi znów do głosu przystosowanie się i pomysłowość żydowskiego przedsiębiorcy, który potrafi zużytkować wszelkie nadarzające się tu sposobności. Ciekawa jest np. ewolucja koperty, która normalnie przed wojną posiadała kopertę [s] wzorzystą ze specjalnego papieru. W okresie wojennym podszewka ta znikła, natomiast wewnętrzna część koperty powstawała z papieru, na którym specjalnie nadrukowywano wzór podszewki. Wobec postępującego wciąż naprzód braku papieru jednak pojawił się na rynku już nadrukowany papier, pochodzący z tego, że pomysłowy przedsiębiorca nabywał po niskiej cenie stare mapy, wzgl[ędnie] kontury szkolne, które gęsto zadrukowywał, a następnie sprzedawał lub sam produkował z niego koperty.

O ile jednak w dziedzinie przemysłu papierowego sprawa surowców może być załatwiona na drodze wykorzystania tego czy innego pomysłu, o tyle nie [4] może być ona rozwiązana np. w przemyśle metalowym, w którym brak surowców daje się coraz bardziej odczuć. Jest bowiem rzeczą jasną, iż na cenę gotowego produktu blacharskiego inaczej reaguje odbiorca masowych dostaw, rozporządzający nieograniczonymi możliwościami płatniczymi, inaczej zaś konsument prywatny – chłop, dla którego wysoka cena towaru jest przeszkodą w nabyciu go.

Toteż daje się odczuć dążność do uzyskania kontyngentów surowcowych i w tej dziedzinie firmy eksportowe, usiłując zatrzymać przy sobie tanie siły robocze, czynią cały szereg kroków, korzystając ze swoich stosunków. Również – widocznie wskutek lepszej kalkulacji – zamierzają one przejść z systemu nabywania towarów na własny rachunek na system organizowania zespołowej produkcji.

ARG I 627 (Ring. I/123)

Opis: odpis (a) (3 egz., mps, j. pol., 205x278, 205x70 mm), uszkodzenia i ubytki tekstu, k. 12, s. 12; odpis (b) (mps, j. pol., 210x150, 210x110 mm), poważne uszkodzenia i ubytki tekstu, zachowały się tylko fragmenty, k. 3, s. 3.

Odpisy a i b zawierają ten sam tekst.

Tematyka opracowania zbliżona do tekstu z ARG I 250 (Ring. I/103), przypuszczalnie obie „notatki”

wykonała jedna osoba.

Zob. ARG I 626 (Ring. I/371).

Edycja na podstawie wszystkich zachowanych egzemplarzy.