RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. II

strona 329 z 696

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 329


306 Komitety Domowe [65] i uświadomienie kilku jednostek, udoskonala tę pracę i powstanie placówka pracy społecznej par excellence812. Wszystkie siły domu [zo]stały do tej pracy wciągnięte, wszyst[k]ie potrzeby chwili budzą interes. Zabierają się do spraw niekiedy bardzo naiwnie, przerosły ich możliwości, ale zawsze poważnie, z poczuciem odpowiedzialności społecznej.

[5] I tak: od 5 września 1939 r. istnieje punkt odżywczy (500 obiadów dziennie), który w październiku zamieni się w Kuchnię Ludową Nr 24813. Pierwszy patronat, który powstał w Warszawie, wywodzi się właśni[e z] owej wielkiej troski lokatorów o ja[koś]ć posiłków wydawanych dla konsumentów i [ist]nieje na terenie tego domu od października [1939] r.

Pierwszą zbiórkę odzieżową814 d[la] ofiar wojny, pogorzelców i uchodźców przeprowadza Komitet Lokatorów jeszcze we wrześniu, w listopadzie – II-gą i zgłaszają sam[orzutnie] do Komisji Koordynacyjnej.

Zbiórka finansowa od września przeprowadzana u części lokatorów i w miarę potrzeby, przeistacza się w stałe opodatkowanie tygodniowe wszystkich mieszkańców815i gdy cała żydowska Warszawa niewiele w ogóle wiedziała o komitetach domowych (grudzień 1939 r.), w domu Nalewki 23 istnieje już w całej rozciągłości zagadnienie opornych [6] płatników.

Jeszcze we wrześniu 1939 r. garstka lokatorów tego domu idzie w teren, do sąsiednich, a nawet dalszych domów, tworzyć nowe komitety domowe. Pracę tę kontynuuje w następnych [mies]iącach, a nawet udziela pomocy materialnej nowo powstałym, br[a]tn[im] komitetom i otrzym[uje] od nich listy dziękczynne.

2 stycznia 1940 r. proklamuje akcję (chyba pierwszą na t[ere]nie nie tylko komitetów domowych, ale i naszych instytucji opiekuńczych) Pomocy Zimo[wej d]la swoich podopiecznych.

Od pierwszej chwili istnieje Bezprocentowa Kasa Pożyczkowa816, udzielająca nie tylko pożyczek, ale i zasiłków.

Utworzenie na terenie domu ośrod[ków] kwaterunkowych dla uchodźców jest przedmiotem dyskusji Komitetu Lokatorów na licznych posiedzeniach.

Bardzo intensywnie pracują kobiety, tworząc zarodek [7] późniejszego ruchu zmierzającego do ich uaktywnienia i stworzenia z nich siły społecznej.