RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. II

strona 389 z 696

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 389


366 Komitety Domowe [65]

5. Korespondencja.

6. Wolne wnioski.

Ad 1. Pan I. Haberman odczytuje protokół poprzedniego zebrania. W sprawie protokołu zabiera głos pan Elenberg, aby skreślić krytykę pana Rozenberga R. na Walnym Zebraniu. Poza tym zostaje przyjęty bez poprawek.

Ad 2. Pan Rozenberg R. prosi o uczczenie pamięci, przez powstanie, ojca pani

Flambaum988, błp. Majera Lejba Walda.

Pan Nanasbaum podaje, iż obecnie w kasie jest zł 8 i że inkaso idzie bardzo ospale. Pan Frost [mówi, że] czasy są daleko gorsze i należy na nowo opodatkować

wszystkich.

Pan Lewkowicz pyta się, czy nie byłoby lepiej, gdyby panowie członkowie sami inkasowali. Członkowie obraliby sobie jedną klatkę schodową. Sam również by się podjął.

Pan Graff jest za tym, aby wybrać specjalną komisję, która by ustaliła wysokość opodatkowania.

Pan Nanasbaum również jest za tym, żeby panowie członkowie sami inkasowali, gdyż inkasent musi być bardzo energiczny.

Pan Skowronek [mówi, że] gotówka jest pilnie potrzebna i jest za tym, aby ten sam inkasent dalej pracował.

[87/183] {7} Pan Lewkowicz jest za tym, aby inkasentowi odmówić i przeprowadzić taką próbę.

Pan Grynbaum nie zgadza się. Powinien być inkasent. Członkowie Zarządu powinni inkasować stare zaległości, a inkasent natomiast nowe składki.

Pan Honigsfeld proponuje, aby członkowie jednorazowo się opodatkowali i w ten sposób zebrać trochę gotówki.

Pan Rozenberg R. Była kiedyś przeprowadzona taka próba, lecz dała wynik niezadowalający, tak że inkasent musi być. Natomiast proponuje wybrać Komisję składającą się z 3–5 osób, która by ustaliła, kto i ile musi płacić. Natomiast nie dopuściłaby do zaległości.

Pan Szczarański nawołuje wszystkich, aby regularnie płacili składki. Prawdą jest, że zrobiło się gorzej, lecz są jeszcze domy, gdzie się nie odmawia tego tak dotkliwie; natomiast prawdą jest [też], że ludzie podupadli i biedni już nie mają kawałka chleba.

M. Haberman jest za tym, aby obecni uregulowali zaległe składki i niezależnie od tego powinni się wszyscy opodatkować jednorazową daniną i podwyższyć składki, aby w ten sposób zebrać trochę gotówki, która jest tak bardzo potrzebna.

Uchwala się inkasenta zatrzymać.

Uchwala się utworzyć Komisję Finansową, do której wchodzą [88/184] {8} panowie M. Skowronek, Hamburger, Graff, Lewkowicz, Chochłow.

Sprawa sanitarna. Pan Elenberg informuje, że schody są bardzo brudne i należy je co najmniej 2 razy w miesiącu myć. W tym celu zwrócono się do administracji o interwencję, aby pouczać dozorców, aby częściej myli schody. Dalej proponuje, aby pensję dla dozorców przekazać pani Elenberg i ta pani ma im wypłacać. Na to nikt się nie zgadza, gdyż do tego jest Komitet i skarbnik, który te rzeczy z urzędu załatwia.