RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. II

strona 560 z 696

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 560


Organizacje polityczne i społeczne, konspiracja [81] 537 „Jeśli tak, to musi pan wiedzieć, panie Kon, [że] przyszedłem w życiowej dla pana sprawie, ponieważ nałożył pan na pana Tabacznika1264z Łodzi, podatek na rzecz uchodźców w wysokości trzech tysięcy złotych. Niech pan natychmiast zdejmie z pana Tabacznika ten obowiązek podatkowy, a jeśli nie – pan przecież wie – może pan drogo za to zapłacić”.

Odpowiadam mu spokojnie i zdecydowanie: „Podatek tej wysokości nałożyło na niego ziomkostwo łódzkie, z którego [również] on się wywodzi. Jego członkowie z pewnością wiedzą, że pan Tabacznik jest bogaty; może i musi ten podatek zapłacić, a moja trzydziestopięcioletnia działalność społeczna nie pozwala mi zrobić tego i ja nie mogę pana Tabacznika zwolnić z podatku. Natomiast to, co będę musiał niestety zrobić, [to] zatrzymam sprawę Tabacznika i jeszcze raz przeprowadzę ankietę dotyczącą jego stanu majątkowego”.

Pytam pana Haendla, co on by zrobił na moim miejscu. „Tu” – mówi on. – „Musi pan zrobić wyjątek i pana Tabacznika nie ruszać, a [to] dlatego, że pan Tabacznik podejrzewał, że został przez pana opodatkowany w wyniku osobistej niechęci do niego, musi on pana przeprosić.” Od razu wzywa go do mojego pokoju i rozkazuje mu: „Natychmiast przeproś pana Kona!”. Pan Tabacznik rozkaz pana Haendla wykonał. „No, twoja sprawa jest na razie załatwiona.” – Mówi pan Haendel do Tabacznika. Do mnie zwraca się Haendel jeszcze raz i rozkazuje, żebym pana Tabacznika na razie zwolnił z konieczności płacenia podatku.

Musiałem, niestety, prośbę pana Haendla wykonać, bo jest on bliskim współpracownikiem gestapo i już niejednego Żyda unieszczęśliwił i, jak się okazuje, ten przeklęty Żyd Tabacznik też jest w kontakcie z gestapo.

ARG I 426 (Ring. I/168)

Opis: odpis (3 egz.), mps, j. żyd., 208x295 mm, k. 3, s. 3.

[tłum. z j. żyd. Sara Arm]

Zał. notka H.W. w j. żyd.: „Menachem Mendel Kon mieszkał w getcie na ul. Przebieg 1, jeden z najbardziej oddanych współpracowników Oneg Szabat”.

Druk: Selected Documents, s. 303–304.

Edycja na podstawie pierwszego egz., k. 1, s. 1.

Po 09.1941. Warszawa-getto. N.N. ןשיווצ ךוסכיס ןיא טכירעג־ןרע םעד ןופֿ לאָקאָטאָרפ aa[...]aa" "41 .6\9 .ד ןעמוקעגראָפ .ןושרג [...] [Protokół z rozprawy honorowej [dotyczącej] konfliktu pomiędzy [Natanem Nechemią Tytelmanem] a Gerszonem [Erdeplem], [która] odbyła się d[nia] 6 września 1941 r.]

[1] Protokół z rozprawy honorowej dotyczącej konfliktu pomiędzy [Natanem

Nechemią Tytelmanem] a Gerszonem [Erdeplem]1265, która odbyła się dnia 6 września 1941 r.