RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. II

strona 60 z 696

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 60


Statystyka [4] 37

Po 12.1941, Warszawa-getto. [Jerzy Winkler], Notatka dotycząca urzędowego spisu zwierząt użytkowych na terenie getta warszawskiego (2/3.12.1941 r.). Urzędowy formularz spisowy

[1] Spis zwierząt

W nocy z 2 na 3 grudnia 1941 [r.] odbył się na terenie całej Guberni Generalnej spis zwierząt użytkowych, zorganizowany przez Urząd Statystyczny w Krakowie69. Na terenie ghetta warszawskiego spis przeprowadził Wydział Statystyczny Rady Żydowskiej70.

Naliczono: 183 konie, 248 krów mlecznych, 1 kurę i… 4 ule (należące do Toporolu). Poza tym około 10 królików. Wszystko to należało do 304 właścicieli. Wspaniały dowód „koncentracji” majątku żywego w rękach żydowskich w okresie wojny.

Spis na terenie ghetta przeprowadzono w ten sposób, że oparto się na rejestrach koni i krów przeprowadzonych swego czasu przez Wydział Przemysłowo-Handlowy Rady Żydowskiej71i pod wskazane adresy wysłano tzw. rachmistrzów spisowych, którymi byli porządkowi Służby Porządkowej.

Przy tej sposobności [znowu] wyszła na jaw niemoc Wydziałów Gminy, jeśli chodzi o podobne sprawy. Właściwie bowiem Wydział Przemysłowo-Handlowy, przejmując wszelkie agendy Wydziału Przemysłowego magistratu warszawskiego na terenie ghetta, uprawniony był do stosowania sankcji, wydawania zarządzeń itd. Co miało odbić się na uporządkowaniu spraw gospodarczych dzielnicy. Jak zwykle jednak, uprawnienia te doprowadziły tylko do rozbudowania aparatu biurokratycznego, natomiast merytorycznie nic nie dawały, gdyż obiekty działalności – właściciele stajen i obór – nie liczyli się z Wydziałem, lecz z własnymi korzyściami. Tak np. stwierdzono, że krów na terenie ghetta jest więcej, ale właściciele ich nie rejestrują, bo po prostu są szmuglowane, natomiast koni jest mniej niż w rejestrze, a to z następującego powodu: przy rejestracji w Wydz[iale] Przem[ysłowo]-Handl[owym] wydawano tzw. paszporty końskie,