RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. II

strona 71 z 696

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 71


48 Gospodarka [7]

Po 01.1940, b.m. N.N., Memoriał pt. „Die Zerstörung der jüdischen wirtschaftlichen Positionen in Polen” [„Eliminacja Żydów z gospodarki polskiej”]. Sytuacja społeczna i gospodarcza ludności żydowskiej w Polsce przed wojną i w pierwszych miesiącach okupacji

[1] cVII–VIII 194080

Eliminacja Żydów z gospodarki polskiej

Wprowadzenie

Operacje wojenne i ich następstwa oznaczają głębokie wstrząsy dla gospodarki

Polski, a dla żydowskiego życia gospodarczego stały się całkowitą ruiną.

Mówi się tutaj wyłącznie o Generalnym Gubernatorstwie, niewielkiej części byłej Rzeczypospolitej Polskiej, na obszarze, na którym stłoczono około 50% wszystkich Żydów zamieszkałych wcześniej na terenie byłego państwa polskiego. W pozostałej części Polski (ponad 53% terytorium), znajdującej się pod okupacją sowiecką, nie można w ogóle mówić o jakiejkolwiek prywatnej strukturze gospodarczej, ponieważ panują tam porządki komunistyczne. Taka sytuacja kształtuje się też, chociaż w zupełnie odmienny sposób, w pozostałych częściach Polski, tych wcielonych do III Rzeszy. Również tam panują całkowicie inne warunki gospodarcze i określenie „ruina gospodarcza” byłoby nawet nieadekwatne dla tamtejszej ludności żydowskiej, gdyż z większości gmin po prostu pozbyto się Żydów, a jeśli nie nastąpiło to jeszcze do chwili obecnej, to ludność żydowską zamknięto tam w ciasnych gettach.

Poniżej zostanie przedstawione, że wojna w ogólnym życiu gospodarczym Generalnego Gubernatorstwa oznaczała jedynie wstrząs ekonomiczny, a żydowskiemu życiu gospodarczemu przyniosła całkowitą ruinę.

Terytorium Generalnego Gubernatorstwa obejmuje powierzchnię 96,6 tys. km 2 i zgodnie z oficjalnymi danymi zamieszkuje je ponad 12,5 mln mieszkańców, wśród nich 9,94 mln Polaków, ponad 1,5 mln81Żydów, 700 tys. Ukraińców, 90 tys. Niemców i około 350 tys. górali. Oznacza to, że 129 mieszkańców żyje na jednym kilometrze, przy czym w trzech dystryktach: warszawskim, krakowskim i radomskim, ziemia jest o wiele mniej urodzajna niż w pozostałej Polsce, a są one najgęściej zaludnione.

Wzmiankowana gęstość zaludnienia, a dalej fakt, że teren Generalnego Gubernatorstwa został odcięty od głównych centrów dawnego polskiego przemysłu ciężkiego na Śląsku, w Zagłębiu Dąbrowskim, w Łodzi i w Galicji Wschodniej (przemysł naftowy), są już wystarczające, aby udowodnić, że ogólne położenie gospodarki narodowej Generalnego Gubernatorstwa uległo zachwianiu. Dochodzi do tego jeszcze okoliczność, że tysiące fabryk, warsztatów, magazynów, przedsiębiorstw handlowych oraz majątku prywatnego zostało częściowo lub w całości zniszczonych podczas bombardowań i wskutek pożarów. Także po zawieszeniu bezpośrednich działań wojennych setki dużych