RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. II

strona 79 z 696

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 79


56 Gospodarka [7]

jest właściwie zbyteczne – jak fatalnie wpływa na codzienną działalność gospodarczą Żydów strach, że mogą być nagle złapani na roboty, że nie mogą się swobodnie poruszać po mieście, chociaż członkowie rad wielokrotnie zwracali się do organów władzy, aby uregulować sprawę kontyngentów na pracę przez wyznaczenie określonej liczby koniecznych pracowników żydowskich.

Do tego dochodzą powtarzające się rekwizycje majątku żydowskiego. W rozporządzeniach z 16 listopada 1939 i 24 stycznia 1940 r. ustalono, że konfiskat mienia prywatnego wolno dokonywać tylko wówczas, jeśli jest to konieczne dla użytku publicznego organów władzy i miało się to odbywać wedle ściśle określonej procedury. W rzeczywistości jednak nie przestrzegano tych regulacji w stosunku do ludności żydowskiej, w wielu przypadkach przeprowadzano bowiem rekwizycje towarów i pieniędzy w sklepach i warsztatach, bez sporządzania jakichkolwiek zestawień dotyczących liczby i wartości konfiskowanych dóbr, a także bez pozostawienia pokwitowania przez dokonujących rekwizycji. Często wynoszono z prywatnych żydowskich mieszkań, w których mieszkali nawet bardzo biedni ludzie, takie rzeczy, jak: meble, ubrania, żywność itp.

Wszystko to razem, łącznie ze wzmiankowanymi powyżej rozporządzeniami, prowadzi systematycznie do zniszczenia żydowskiego życia gospodarczego i czyni niemożliwym wszelkie uczciwe próby współpracy przy odbudowie poważnie zrujnowanej gospodarki kraju, [a także] stworzenia sobie jakichkolwiek [warunków do choćby] skromnej egzystencji.

Rezultat

W chwili obecnej nastąpiło całkowite zniszczenie żydowskiego życia gospodarczego w Generalnym Gubernatorstwie. To, co ocalało po działaniach wojennych, zostało zrujnowane przez przedstawione wydarzenia. Żydowski handel hurtowy i wielki przemysł już nie istnieją, kapitał został zamrożony i zablokowany w domach bankowych, a majątek nieruchomy (domy i place) został prawie całkiem wywłaszczony. Żydzi są całkowicie wyłączeni z bankowości, ubezpieczeń i transportu, jak również ze wszystkich innych większych firm, wszystkie zarządy i rady nadzorcze spółek giełdowych są oczyszczone z Żydów, wszystkie wolne zawody poza lekarzami i dentystami są zamknięte przed Żydami, rzemiosło jest zadłużone, a udział pracy żydowskiej we wszystkich gałęziach produkcji znacząco się obniżył. Tak przykładowo stało się z przemysłem odzieżowym, w którym przed wojną udział żydowski był bardzo znaczny, wynosząc [8] 43,9%, a teraz spadł do 3%.

Na pewno nie będzie przesadą, jeśli stwierdzimy, że ponad 90% ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie znajduje się na skraju przepaści gospodarczej i narażona jest na głód, zimno, choroby zakaźne oraz wszystkie te przykre zjawiska, które towarzyszą głodowi.

S ł o w o k o ń c o w e

W obecnych warunkach jest rzeczą bezcelową występowanie z taką propozycją, jak przebranżowienie mas żydowskich czy też określenie, jakie grupy ludności żydowskiej mogłyby być zatrudnione z korzyścią dla całego kraju. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na niektóre projekty, które powinny być realizowane, jeśli nawet nie wszędzie,