RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. II

strona 92 z 696

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 92


Gospodarka [8] 69

O ile przemysł drzewny mógłby się rozwinąć w okręgach północnych w oparciu o już istniejące ośrodki (Węgrów, Łuków), o tartaki i tereny zalesione, o tyle koszykar- stwo musiałoby się trzymać kultur wikliny, których najwięcej występuje w widłach Wisły i Sanu. Punktem wyjścia rozwoju tej produkcji może być obecny ośrodek w Rudniku100.

Produkcja metalowa obejmująca ślusarstwo, blacharstwo, dział narzędziarski itd. rozwijać się winna w okręgach nieuprzemysłowionych z przeznaczeniem obsługiwania potrzeb sąsiedniego rynku miejskiego. Okręgi takie jak lubelski, posiadać powinny co najmniej po dwa ośrodki produkcji metalurgicznej, dostarczające wsi narzędzi i sprzętów metalowych, a także przeprowadzające prace reparacyjne. To samo dotyczy nieuprzemysłowionych stron kieleckiego.

Produkcja odzieżowa. Już dziś poza krawiectwem istnieją skupienia następujących działów produkcji odzieżowej wśród Żydów: tkactwa, bieliźniarstwa, trykotarstwa, hafciarstwa, pończosznictwa, kapelusznictwa (nie mówiąc już o kuśnierstwie, białoskórnictwie101, garbarstwie). Dalszy rozwój winien być oparty o istniejące ośrodki, przy czym jednak przed przemysłem odzieżowym stają specjalne zadania, a mianowicie: zorganizowanie planowego zużytkowania starych materiałów, użycie surowców zastępczych jak również surowców krajowych (len, wełna) itd.

Niezależnie od tego – jak już wspomnieliśmy – należałoby zorganizować planowo zatrudnienie sił półwykwalifikowanych na robotach publicznych w formie drużyn robotniczych, pracujących na zasadach spółdzielczości pracy.

U z u p e ł n i e n i a

Próba kalkulacji rozmiarów akcji zatrudnienia. Bierzemy pod uwagę wspomnianą w tekście minimalną liczbę zawodowo-czynnych, którzy winni być zatrudnieni, wynoszącą do 400 000 zawodowo-czynnych. Ponieważ jednak znaczną rolą odegrać może zatrudnienie wtórne, związane z realizacją bezpośrednich planów produktywizacji, zacząć należy od planu zatrudnienia części, powiedzmy, połowy tej sumy.

Spróbujemy skalkulować koszt tego planu. Liczba zatrudnionych, przypadająca na poszczególne działy, wynosiłaby przykładowo:

produkcja zbożowa

5 000

osób

warzywnicza

10 000

osób

hodowlana

5 000

osób

przetwórstwo rolne

7 000

osób

zespoły pracy dla robót:

publicznych

50 000

osób