RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Spuścizny

strona 153 z 464

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 153


130 [9] Materiały Racheli Auerbach

Trzeba się z nim zawczasu oswoić, właściwie po to, by na stare lata nie być zmuszonym do kłamania.

Jakkolwiek to jednak pojąłem, nie żałuję niczego. Z kłamstwem droga moja byłaby gładsza, w ten sposób nie doszedłbym jednakże do tej odrobiny „beletrystyki”…

Krocząc wyłącznie drogą prawdy i nie wiedząc często, którą prawdę mam zastosować do danego miejsca i momentu, utraciłem i zmarnowałem w moim życiu niejeden atut.

Przepadło.

Ale niechaj mi za to przynajmniej czytelnik uwierzy: Wszystko co tu wyczyta jest szczerą prawdą.

Niczym innym, jak tylko prawdą. Abraham Morewski

[5] Abram Morewski


SANKT PETERSBURG
Fragmenty wspomnień aktora – Żyda.

Po wszystkich wstrząsach i rewolucjach budowano w Petersburgu tramwaj elektryczny.

Brzmi to nieprawdopodobnie, a jednak tak było:

Na głównych ulicach stolicy rosyjskiego imperium kursował jeszcze wówczas – pod koniec roku 1907 – tramwaj konny, coś w rodzaju olbrzymiego dyliżansu na szynach. Obecnie miało się [to] skończyć. Ulice miasta były przeważnie rozkopane i gdziekolwiek się kto chciał dostać, musiał nakładać drogi, objeżdżając lub obchodząc łukiem dotyczące miejsce. Tuż po powrocie z Paryża i Londynu nie mógł mi więc Petersburg zbyt zaimponować, że jednak i w takich okolicznościach umiałem obserwować, zauważyłem zaraz na początku dwie rzeczy:

Szeroki rozmach i głęboki oddech Petersburga, nadające mu swoisty charakter, który go wyróżniał wśród innych metropolii świata.

Niezależnie od piękna swego, występującego zimą i czyniącego go pod tym względem unikatem wśród stolic, posiadał Petersburg także w innej porze roku wdzięk, którego nie powstydziłoby się żadne wielkie miasto.

Newski prospekt, Isakowski sobór, plac admiralski z „miedzianym jeźdźcem”, słynnym pomnikiem Piotra Wielkiego, uwiecznionym w wierszu Puszkina i Mickiewicza82. Ponadto szereg widoków na Newę na „Marsowe Pole”, carski „Ogród