RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Spuścizny

strona 28 z 464

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 28


Materiały Racheli Auerbach [1] 5

w którym wszystkie razem wymienione dyspozycje miałyby udział, jako podłoże dla określonej reakcji indywiduum w danej sytuacji, ten stosunek może ulec przegrupowaniu lub nawet zupełnemu odwróceniu. Np. czynniki rodzinne mogą wtedy zajmować 40%, a rasowe tylko 5%. (Sposób grupowania się elementów struktury dyspozycyjnej indywiduum w strukturze przeżyć aktualnych przyjąć można jako prawdopodobne źródło odmian w wytwarzaniu się dyspozycji nabytych i stąd wzajemne współoddziaływanie struktury dyspozycyjnej i przeżyciowej – nie tylko dyspozycji na przeżycia, lecz także przeżyć na dyspozycje).

Stając zatem na gruncie powyższej koncepcji, możemy obecnie spróbować znaleźć odpowiedź na postawione przedtem pytania.

1. Najpierw pytanie pierwsze, dotyczące oryginalność i struktury indywiduum. W myśl koncepcji naszej dwa mogą być źródła jej: w pierwszym okresie działanie czynników extraindywidualnościowych, o ile takowe łączą i kombinują się [5] w jedyny w swoim rodzaju sposób, tworząc w tym wypadku niebywałą dotąd syntezę własności dziedzicznych. W drugim okresie źródłem oryginalności jest właśnie owa dokonana w okresie pierwszym synteza, czyli czynniki intraindyw[idualnościowe] pozostające do tamtych w stosunku skutku do przyczyny. Oryginalność owa przejawiać się jednak będzie jedynie wówczas, gdy działanie czynników extraindyw[idualnościowych] okresu II sprzyja zachowaniu tej syntezy jako takiej, bez rozłożenia jej na części, względnie gdy synteza ta sama przez się stanowi do tego stopnia zwarty kompleks, w tym wypadku korelujących ze sobą dyspozycji, że ostaje się niezależnie od wszelkich „rozkładczych” wpływów czynników extraindywid[ualnościowych] okresu drugiego. Ponieważ zaś komunikacja między czynnikami intaindyw[idualnościowymi] i extraindyw[idualościownymi] okresu II, pozostającymi do siebie w stosunku bodźca do reakcji, odbywa się w czasie przeżyć psychicznych, stąd domeną oryginalności w okresie II jest struktura przeżyciowa.

W pierwszym okresie zatem decyduje o obiektywnych danych oryginalności struktura dyspozycji, ze względu na niebywałość kombinacji przygotowujących tę strukturę czynników dziedzicznych, w drugim okresie struktura przeżyciowa ze względu na to, co w przeżyciu dominuje.

a) Novum pochodzące syntezy czynników dziedzicznych, dokonanych w okresie I.

b) poszczególne elementy powyższej syntezy rozłożonej przez czynniki extraindyw[idualnościowe] okresu II.

c) czy też elementy tych właśnie czynników extraindyw[idualnościowych] okresu II.

Ze wskazania dwu źródeł oryginalności w okresie II, a mianowicie zwartości syntezy czynników okresu I lub sprzyjających jej zachowaniu czynników extraindyw[idualnościowych] okresu II, wynika odpowiedź na pytanie drugie, co do rodzaju przeszkód działających w kierunku niedojścia do skutku oryginalnej wytwórczości