Materiały Racheli Auerbach [1] 7
Strukturę przeżyć co do ich oryginalności będę studiować za pomocą metod psychologicznych z uwzględnieniem szczególnym psychologii równościowej.
W przyswojeniu i zużytkowaniu odnośnych wiadomości z biologii uczyniłam już pewne postępy, które mogę ewentualnie zreferować. Obecnie zajmuję się studiowaniem literatury o dziedziczności*.
[8] CZĘŚĆ PIERWSZA
Zagadnienie „maski” na tle współczesnej literatury psychognostycznej.
[9] WSTĘP
Stosunek podmiotu do przedmiotu jako zagadnienie charakterologiczne.
Jednym z najbardziej wykrystalizowanych zagadnień charakterologii, czyli psychologii osobowości jest kwestia stosunku indywiduum do otoczenia. U całego szeregu autorów z tej dziedziny występują pewne typowe sposoby ujmowania osobowości od strony jej stosunku do świata zewnętrznego i pewne typowe sformułowania tego stosunku, z których – przy całej ich różnorodności i mnogości odcieni
– można wydobyć, jako wspólną treść, stwierdzenie dualizmu osobowości i świata zewnętrznego jako najdonioślejszego faktu w życiu i rozwoju psychicznym jednostki ludzkiej. Jest to może po prostu transponowane na grunt charakterologii odwieczne zagadnienie metafizyki i teorii poznania, dotyczące stosunku podmiotu do przedmiotu.
„Person und Sache” nazwał William Stern swoje trzytomowe dzieło1, zawierające system personalizmu i stanowiące filozoficzne pendant do jego prac empirycznych na polu psychologii równościowej. Dzieło to, mające stanowić w myśl intencji autora oparcie teoretyczne dla wszelkich badań z dziedziny psychologii osobowości i psychotechniki, ujmuje osobowość jako „entelechię” i „konwergencję” – jako system celowości i jako miejsce przecinania się czynników zewnętrznych i wewnętrznych w życiu indywiduum. Cała struktura osobowości i każde jej przeżycie poszczególne przedstawione tu s ą jako produkt oddziaływania wzajemnego indywiduum i świata zewnętrznego. Podobnie zaś jak u Sterna postawienie sprawy znajdujemy u całego szeregu autorów z dziedziny psychologii i filozofii osobowości. Prawie wszyscy charakterologowie zajmują się stosunkiem osobowości do świata zewnętrznego, w związku z pytaniem, co decyduje o formie charakteru: dyspozycje wrodzone czy [10] otoczenie? Powstają rozmaite teorie wyjaśniające względnie stałą, ostateczną formę charakteru, jako produkt kształtującego oddzia-
* Na odwrocie strony notatka Racheli Auerbach.