Materiały Racheli Auerbach [1] 41
uwydatnia zjawisko wydobywania czegoś z wnętrza na zewnątrz, z ukrycia na powierzchnię. Termin ten, którego w tym rozdziale używać będziemy na oddanie Ichheiserowskiego „Erscheinen”, zamierzamy też poniżej w związku z pewnym systemem terminów [43] psychognostycznych zaproponować na stałe jako nazwę korelatu pewnej funkcji postawy zewn[ętrznej]105. Nie zużyty w żadnym kierunku, będzie ten nowy termin w całości mógł zostać przystosowany i wykorzystany dla potrzeb polskiej terminologii charakterologicznej.
W rozdziale niniejszym będzie tedy mowa o jestestwie i wyjawie w tym samym znaczeniu, w jakim dotychczas mówiliśmy o zawartości psychicznej i postawie zewn[ętrznej]. Obok tych dwóch terminów używać będziemy ponadto także trzeciego, nowego terminu „tyźń”106, za pomocą którego oddajemy używaną przez Ichheisera nazwę „Das Du”. Ichheiser używa tej nazwy analogicznie do terminu „das Ich”, oznaczającego świadomość własną indywiduum, na oznaczenie kompleksu poznawczego osoby drugiej, którego przedmiotem jest osoba I. „Das Ich” – tłumaczymy po polsku przez „jaźń”. Otóż tak samo jak w języku niemieckim proponujemy analogicznie do terminu „jaźń”, termin „tyźń”, jakkolwiek brzmieć on będzie z początku cokolwiek dziko.
Konflikty wyjawowe. Konstelacja antynomiczna między jestestwem a wyjawem.
W przedstawieniu poglądów Ichheisera należy wysunąć na pierwszy plan jego koncepcję konfliktu wynikającego z niezgodności między jestestwem, wyjawem a tyźnią. Wedle rodzajów tego konfliktu bowiem grupuje on materiał swoich wywodów.
Zasadniczym faktem z zakresu naszego zagadnienia jest dla Ichheisera dualizm między zawartością psychiczną, czyli jestestwem, a wyjawem. Dualizm ten dochodzi, zdaniem Ichheisera, do wyraźnego uświadomienia indywiduum dopiero wówczas, gdy zamiast symbolicznego współdźwięku obu stron pojawi się konstelacja anatomiczna, tzn. wtedy, gdy indywiduum poczuje się przez swój wyjaw nieodpowiednio reprezentowane wobec swego ludzkiego otoczenia i zaczyna przeżywać swój wyjaw jako zakrycie albo nawet wykoślawienie i zniekształcenie swej istoty. Wtedy to występuje konflikt107.
W osobnych rozdziałach rozpatruje Ichheiser konflikty występujące w wyróżnionych przez niego warstwach wyjawowych.