RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie

strona 104 z 597

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 104


Obrazy getta [7] 77


7.

Po 20.04.1941, Warszawa–getto. NN., Relacje pt. ןופֿ ךעלדליב טנעמאָמ" "1941 .אָטעג רעוועשראַוו [„Sceny z życia warszawskiego getta, 1941”]. Tragiczne sceny z życia ulic getta


[1] Obrazki z getta warszawskiego 1941

1) Po Grzybowskiej idzie wychudzony chłopiec. Pochyla się, ręką zbiera błoto i wkłada do ust. W błocie znajdowało się trochę wypalonej kawy zbożowej. Idzie dalej, coś podnosi z ziemi i też wkłada to do ust. Nie krzyczy, nie żebrze, idzie dalej. Z pochyloną głową szuka tego co znajdzie na ziemi.

2) Na Karmelickiej, na poduszeczce, siedzi około półtoraroczne dziecko. Siedzi cicho. Z daleka stoi jakaś dziewczynka, wygląda na opiekunkę dziecka. Kobiety, mężczyźni przechodzą i nikt nie zauważa, nikt nie interesuje się najmłodszym żebrakiem w Warszawie. Przechodzi mała żebraczka z kawałkiem rybich odpadków w ręce (resztki jeszcze można dostać). Zatrzymuje się przed dzieckiem, odrywa kawałek ryby i wpycha to dziecku do buzi. Dziecko łapczywie wsuwa jedzenie do buzi

3) Idąc z Orlej na Zamenhofa natknąłem się na ciała martwych ludzi, przykrytych papierem: jedno na Orlej, drugie na Karmelickiej.

4) Na Siennej 58 wisi w bramie ogłoszenie kółka młodzieżowego, w języku polskim: „Zarząd koła młodzieżowego wzywa wszystkich członków do ściślejszej współpracy przy akcji przeciw żebractwu. Każdy członek koła, który spotka żebraka w bramie, na schodach, jest proszony o poinformowanie go, że jałmużna jest dawana tylko w piątek z czego wynika, że jego wędrowanie po całym domu jest niepotrzebne. Prośba ta jest również skierowana do koła młodzieżowego”.

Przewodniczący (podpis nieczytelny)

20 kwietnia 1941 r.

[tłum. z j.żyd. Sara Arm]


ARG I 492 (Ring. I/1017).
Opis: oryg. lub odpis (2 egz.), rkps, ołówek, j.żyd., 148x208 mm, k. 2, s. 2,
Edycja na podstawie oryg. k. 1, s. 1.
Na marginesie znak (atrament): „v”, jeden nad drugim.
Druk: Selected Documents, s. 78.