Kobiety [25] 229
* * *
W tragicznym rozpędzie destrukcyjnym naszej teraźniejszości dostrzec możemy wyraźne przebłyski twórczych dążności — pow[o]lne rodzenie się i dojrzewanie energii b[u]dującej podwaliny przyszłości. Udział kobiet w [k]onstrukcyjnym procesie naszej rzeczywistości jest niemały i wyraża się w dw[óch] zasadnych formach: w zahamowani[u] nurtu rozkładu kulturalno–moralne[go] [i w] nowych, kreatywnych poczynaniach aa[...]aa, które pchnięte przez konieczność lo[su] a[...]a jakiejś całkiem obcej dla nich a[...]a ujawniają nadspodziewane zdolności i [pot]rafią pracę swą wynieść na wysoki po[zi]om produkcyjności. Ale charakter ich p[racy] jest wyraźnie odtwórczy. Natomiast jest [je]szcze kategoria kobiet w stosunku do których hasło „właściwy człowiek na właściw[ym] miejscu” znajduje konkretną realizacj[ę.] [Woj]na nie tylko nie pozbawiła ich możli[wości] pracy w kierunku swego powołania, ale [na]wet — otwarła przed nimi pole dla usam[odz]ielnienia się ich indywidualności [i] wzlotu ich talentów. W koszmarnych warunkach naszego bytu dokonywają one rzeczy doniosłych, walczą odważnie, z uporem idealistó[w] o sprawy które niewątpliwie staną się zalążkiem odrodzenia naszej przyszłości. Do rzędu w tym sensie uprzywilejowanych przez los kobiet należy pani B51.
[61] Jest młoda, liczy lat około 30. Przed wojną ukończyła Studium Bibliotekarskie przy Wolnej Wszechnicy52 i przez szereg lat pracowała w Bibliotekach Publicznych.
Gdy wojna wybuchła, pani B. pod gradem kul chodziła codziennie do pracy. Na swym stanowisku pozostała aż do końca grudnia 1939 r. tj. aż d[o chw]ili ogłoszenia przez władze niemieckie okó[lnika], zabraniającego zatrudniania Żydów w a[ryj]skic[h] przedsiębiorstwach. Była niemal jedyną Żydó[wką], pracującą w Bibliotekach Publicznych, ale nig[dy nie] była ujemnie wyróżniana z powodu swój[ego] pochodzenia. Stosunek dyrektora i zaspo[łu k]olegów do niej był zawsze życzliwy i lojalny [i] takim pozostał po zwolnieniu jej z pracy.
W styczniu 1940 r. [Pani] B. otrzymała posadę w Komisji Koordyna[cyjnej,]53 [w wyd]ziale odzieżowym. Było to w okresie n[aj]większ[ego] przypływu uchodź-