RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie

strona 549 z 597

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 549


522 Żydowska Służba Porządkowa [69]

i składano ją w domu na ul. Franciszkańskiej 21. [21] Dzielnicowy tamtejszy żądał, aby szmuglerzy opłacali nie porządkowych, a tylko jego, bo przecież to jest jego teren. Ostatecznie porządkowi wygrali, ale i dzielnicowy otrzymywał swoją część. W bogatszych dzielnicach dzielnicowi osiągają bardzo dobre zarobki.


Służba Porządkowa zajęła się opieką nad dzieckiem i zorganizowała kilka punktów dla dzieci ulicy53. Środki na utrzymanie tych punktów zdobywa Służba Porządkowa w ten sposób, że wysyła wezwania do zamożniejszych Żydów i, o ile ci dobrowolnie nie godzą się na wniesienie opłaty, sprowadza ich się do rejonu i przetrzymuje się tak długo, aż ci żądaną opłatę uiszczają.

Służba Porządkowa zawarła szereg układów z rozmaitymi piekarzami, którzy obowiązali się dostarczać funkcjonariuszom Służby Porządkowej pieczywo po tańszej cenie. Ostatnio piekarze układu tego tak ściśle nie przestrzegają, gdyż po prostu nie boją się Służby Porządkowej, będąc zmuszonymi do opłacania policji polskiej. Od czasu do czasu dostarczają jednak pewną ilość [22] pieczywa po niskich cenach dla Służby Porządkowej, które otrzymuje kierownictwo rejonu oraz kancelaria.

Co tydzień składa Komenda Służby Porządkowej raporty z działalności do Gestapo54. Łącznikiem pomiędzy Służbą Porządkową a Niemcami jest niejaki Erlich, który ma przepustkę i codziennie przechodzi na aryjską stronę.

Wyżsi funkcjonariusze, od podobwodowego począwszy, otrzymują stałą pensję od 300 zł miesięcznie. Prócz tego porządkowi ze swoich zarobków oddają na mocy honorowej umowy swoim bezpośrednim zwierzchnikom 20%.

Wytworzyły się niektóre specjalne wyrażenia porządkowych na określenie rozmaitych rzeczy, jak np: „meta” oznacza miejsce, gdzie się składa towar szmuglowany, „grajek” jest porządkowym, który załatwia sprawy szmuglu z żandarmami, „szmalec” oznacza 20% zarobków, wpłacanych przełożonym przez porządkowych, „dola” jest udziałem poszczególnego porządkowego w zarobkach itp. (2V42)


ARG I 413 (Ring. I/435).
Opis: oryg. lub odpis, rkps, zeszyt, atrament, j.pol., 150x195 mm, drobne uszkodzenia i ubytki tekstu, k. 11, s. 22.
Druk: Selected Documents, s. 310–317.