„Dror”, nr 7–8 [3] 145
[59] I oto za Asuanem, gdzie kończą się (schodzące z gór) katarakty – wielkie
„porohy” – Anglicy wybudowali potężną tamę i sztuczne jezioro, gdzie gromadzą się górskie wody Nilu. Tama zajmuje dobre dwa kilometry (1960 metrów), a objętość jeziora liczy 2493 milionów m[etrów] sz[eściennych]. Tama reguluje wylewy Nilu. Jej zamknięcie równoznaczne jest z zamordowaniem całego Egiptu. Tama ta ponadto przynosi nie tylko wodę, lecz także energię elektryczną, która ma tym większe znaczenie w kraju bez węgla. Tak oto mają Anglicy w swych rękach dobrą gwarancję zależności Egiptu, pomimo jego formalnej niepodległości. Asuan znajduje się mniej więcej w odległości 800 kilometrów od Aleksandrii.
Gospodarcze znaczenie Egiptu to głównie produkcja bawełny, w której kraj ten zajmuje piąte miejsce [na świecie]380. Poza tym wydobywa się w Egipcie małe ilości ropy naftowej (1936 – 200 tysięcy ton). Jeśli chodzi o pszenicę, ryż i w ogóle produkty żywnościowe, musi Egipt, który stale poszerza swą produkcję bawełny, sprowadzać je z obcych krajów.
Większe znaczenie Egipt ma z powodu położenia geograficznego. W jego granicach znajduje się Kanał Sueski, który łączy Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym i skraca drogę do Indii o dobre 8000 kilometrów. Przed wykopaniem kanału, aby dostać się z Europy do Indii, musiano bowiem okrążyć całą Afrykę. Kanał ma długość 160 kilometrów, szerokość 75–100 metrów, a głębokość sięga 9–10 metrów. Przy końcach kanału znajdują się miasta, Port Said (przy Morzu Śródziemnym) i Suez (przy Morzu Czerwonym)381. Egipskie linie kolejowe wiodą z Aleksandrii przez Kair382do Asuanu i tam się urywają. Z Asuanu do Wadi Halfa istnieje tylko komunikacja wodna, a z Wadi Halfa przez Chartum383, w miejscu gdzie zlewa się Biały i Niebieski Nil, wiedzie pociąg do Port Sudanu przy Morzu Czerwonym. W przypadku więc zniszczenia Kanału Sueskiego pozostaje komunikacja wodno-kolejowa. Z Kairu jest także pociąg do Jerozolimy, Damaszku i Konstantynopola, a stamtąd dalej do Berlina i Bagdadu.
Wschodnim wybrzeżem Kanału Sueskiego jest pustynia synajska, a wyciągnięte Morze Czerwone ma od wschodu Arabię, która kształtem i klimatem przypomina wielką Saharę. Pustynny półwysep ma obszar 2 600 000 kilometrów kwadratowych z ludnością 7 000 000 osób. Jedna jedyna linia kolejowa łączy państwo z Damaszkiem przez Amman, stolicę Transjordanii. Kraj ten jednak jest duszą narodowego ruchu arabskiego. Tam właściwie znajdują się najświętsze miasta muzułmańskie; 1) Mekka, gdzie urodził się Mahomet, 2) Medyna – gdzie znajduje się jego grób. Tam znajduje się też jedyne faktycznie niepodległe królestwo Ibn-Sauda384– Nadżd-Hidżaz385. Jeśli jednak