RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Hechaluc-...

strona 269 z 585

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 269


220 „Jedies”, nr 7 [6]

* * *

Jeśli nie będziesz chronić gazety przed gestapo, zapłacisz swoim życiem i życiem twoich najbliższych.

[5] Na frontach

Traktat sowiecko-angielski

26 maja podpisano w Londynie wojskowo-polityczny traktat między Wielką Brytanią a Związkiem Radzieckim615. Wiadomość o podpisaniu tego historycznego dokumentu, który będzie miał decydujące znaczenie dla przebiegu wojny i dla porządku świata po wojnie, wywołała na całym świecie falę entuzjazmu. Traktat składa się z 8 punktów, mówiących m.in. o tym, że oba kraje są zdecydowane prowadzić wojnę do ostatecznego zwycięstwa wszystkimi środkami, które mają do dyspozycji; nie zawierać, zgodnie z Kartą Atlantycką616, żadnego innego pokoju; podejmować wszelkie środki, aby nie dopuścić do żadnych nowych wojen; nie mieszać się w politykę wewnętrzną krajów; kontynuować, także po wojnie, bliską współpracę dla dobra całego świata; stworzyć drugi front w Europi e. Oba kraje stwierdzają, że nie mają żadnych roszczeń terytorialnych i nie podejmują żadnych zobowiązań wobec państw trzecich, które mogą szkodzić jednej ze stron traktatu. Opinia publiczna dowiedziała się o traktacie

11 czerwca z mowy ministra Edena, w której powiedział: „Między rządem Jego Królewskiej Mości a Związkiem Radzieckim panuje całkowita jednomyślność. Do końca wojny jesteśmy przyjaciółmi broni. Po wojnie będziemy przyjaciółmi w pokojowych zadaniach. Razem będziemy budować powojenny świat”.

Nowojorskie radio donosi, że między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim panuje całkowita jednomyślność odnośnie do praw i interesów obu krajów, które podpisały nowy traktat o wypożyczaniu i dzierżawie broni. „Daily Telegraph” pisze: „Angielsko-sowiecki traktat nie ma sobie podobnego w historii. Ten sojusz łączy Anglię i Rosję mocniej niż «entente cordiale»617między Anglią i Francją w 1914”.

Wszystkie sowieckie stacje radiowe przerwały codzienne audycje i podały treść traktatu. Ogromne demonstracje społeczeństwa dały wyraz powszechnemu entuzjazmowi. Najważniejsi angielscy i amerykańscy mężowie stanu wystąpili z przemowami, komentując z entuzjazmem traktat.

Angielski naród żąda drugiego frontu

W Londynie w Hyde Parku i przed rządowymi budynkami odbywają się ogromne manifestacje setek tysięcy ludzi. Demonstranci żądają stworzenia nowego frontu w Europie i wysłania większych wojsk na europejski kontynent.