„Jedies”, nr 8 [6] 237
Do Iraku przybyły wielkie eskadry amerykańskich samolotów, spośród nich większość to „latające fortece”.
Gospodarczą sytuację w Anglii najwyraźniej ilustruje fakt, że masło, jajka, drób itp. produkty codziennego użytku zostały dopuszczone do wolnej sprzedaży.
Prezydent Roosevelt wyjaśnił: „Ostatnie przygotowania do drugiego frontu zostały zakończone. Ostrzegaliśmy naród niemiecki i nie raz do niego apelowaliśmy, ale bez rezultatu. Dlatego możemy z czystym sumieniem przystąpić do czynów, które będą, z wojskowego punktu widzenia, bardzo drakońskie”. Prezydent wyjaśnił, że zwrócił się do Kongresu z projektem zbudowania nowych 500 niszczycieli, między nimi pięciusettonowego lotniskowca. W ciągu ostatnich trzech miesięcy produkcja wojskowa wzrosła z 70% do 100%. Produkcja silników wzrosła dwukrotnie, czołgów – 70%. 48 stoczni pracuje 24 godziny na dobę i buduje „flotę wolności”, która ma się składać z 500 statków transportowych. Czas budowy statku został skrócony z 85 do 68 dni.
Podróż Churchilla do Waszyngtonu
Do Londynu przybył pułkownik Donovan672, osobisty mąż zaufania Roosevelta. Przywiózł bardzo ważne dokumenty, które zostały przechwycone przez amerykańskich szpiegów. Po pilnym posiedzeniu gabinetu i wizycie u króla, premier wyjechał od Waszyngtonu. TASS podaje, że podróż Churchilla do Waszyngtonu została uzgodniona podczas wizyty Mołotowa w Londynie. W związku z podróżą Churchilla Radio Boston podaje, że wojna wchodzi w decydujące stadium. Konferencja Roosevelt–Churchill przesądzi o zadaniu osi decydującego ciosu673.
Front wschodni
Hitler postawił sobie za cel przed początkiem dużej ofensywy wyrównać linię frontu i poprawić pozycje wyjściowe, które Rosjanie „zniszczyli” w ciągu zimy. Taktycznymi celami niemieckiego dowództwa są: zajęcie Sewastopola, odbicie połączenia mostowego na Dońcu, wyrównanie frontu w rejonie od Smoleńska do jeziora Ilmień, przygotowanie decydującego ataku na Leningrad i odcięcie Murmańska – jeśli będzie możliwe, to również Archangielska – od centrum kraju. 4 czerwca Niemcy zaczęli szturm na ostatni sowiecki punkt wsparcia na Krymie – Sewastopol. Hitler rozkazał zdobyć twierdzę za wszelką cenę. Ale do dziś trzepocą jeszcze czerwone flagi nad Sewastopolem. Prawdą jest, że sytuacja w otoczonej twierdzy jest bardzo poważna. Niemieckie „sukcesy” są jednak bardzo przesadzone. Z sowieckimi kontratakami i desantami powietrznymi [10] Niemcy mieli potężne problemy. Komunikat z 15 donosi o 26 000 niemieckich zabitych, oprócz tego wielu rannych i pojmanych. Po 17 czerwca w sowieckim ataku zostały rozbite trzy niemieckie pułki piechoty i jeden szwadron kawalerii. Sewastopol zdecydował się bronić do ostatniego żołnierza. I bronią się. Wczoraj w twierdzy wylądowały amerykańskie formacje lotnicze. Obrona Sewastopola jest jedną z najbardziej bohaterskich, jakie zna historia ludzka.