RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Hechaluc-...

strona 294 z 585

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 294


„Jedies”, nr 9 [6] 245

podkreślają pełną zgodność, jaka panowała podczas rozmów w Waszyngtonie. Miała zostać także poruszona kwestia ewentualnego udziału połączonych armii na froncie wschodnim. Szczególnie o udziale oddziałów powietrznych i bombowców. Po zakończeniu konferencji Cordell jasno powiedział, że najważniejszą decyzją było utworzenie wspólnego sztabu, który wskaże, gdzie i kiedy rozpocznie się decydujący atak. „Potencjał wojenny aliantów jest tak wielki, że decyzja o stworzeniu nowych pól bitew nie była trudna”. Podczas pobytu w Waszyngtonie Churchill spotkał się z Litwinowem697.

[6] Ratyfikowano traktat sowiecko-angielski

W związku z ratyfikacją traktatu komisarz Mołotow wygłosił przemówienie i między innymi powiedział: „Związek Radziecki odnosi się z pełnym zaufaniem do Wielkiej Brytanii i wierzy w jej uczciwość i serdeczność. Gdy zostaliśmy napadnięci przez Niemcy, premier Churchill zadeklarował, że od tego momentu Rosja będzie mogła korzystać z każdego rodzaju angielskiej pomocy tylko dlatego, że zostaliśmy napadnięci przez Hitlera. W nas nastąpił przełom i wierzymy w odbudowę świata wspólnie z demokracjami. Panuje między nami całkowita jednomyślność. Militarne porozumienie w ramach tego traktatu Niemcy odczują w najbliższym czasie”. Dalej Mołotow wyjaśnił, że nie podpisano żadnych tajnych umów i klauzul. 26 czerwca król Jerzy VI podpisał pełnomocnictwa dla angielskiego parlamentu w sprawie traktatu.

Na 22 czerwca

Przewodniczący Rady Najwyższej, Kalinin. w przemówieniu powiedział: „Już od roku znajdujemy się w stanie wojny i szamotamy się w krwawych walkach o wolność. Ta walka zmieniła się z obrony w wojnę, na której osiągnęliśmy równość i otrząsnęliśmy się z przewagi wroga. Wchodzimy teraz w ostatnie stadium walki. Armia Czerwona przejmie inicjatywę i przejdzie do ataku, nie bacząc na to, że wróg zebrał ogromne armie i dalej będzie próbował nas nieuczciwie atakować – jesteśmy gotowi na wszystko. Każdy, kto zna siłę Armii Czerwonej, wie, że jest niemożliwością, aby nasza siła została złamana, bo za nami stoją wola i mocna zgoda ludu Kraju Rad. Najlepszym dowodem naszych możliwości jest heroiczna obrona Sewastopola, gdzie przeciw jednemu sowieckiemu żołnierzowi do walki stanęło stu wrogów. Ta postawa i gotowość są murem, o który rozbije się agresja wroga. W chwili gdy m y przejdziemy do ataku, żadna siła nam nie dorówna, a że chwila ta nadejdzie, udowodni najbliższa przyszłość”.

Łozowski powiedział, że rocznica ta jest zarazem ostatnią rocznicą tej wojny. Niemcy postanowili zająć Sewastopol dziesiątego czerwca, nie uda im się to jednak nawet w trzecią rocznicę rozpętanej przez nich wojny światowej.

TASS informuje: w zeszłym roku Niemcy ponieśli straty w wysokości dziesięciu milionów żołnierzy, w tym trzy i pół miliona zabitych. W związku ze złymi warunkami sanitarnymi i niewystarczającą pomocą, na front wraca tylko 40% niemieckich rannych. U Sowietów – 70%. W zeszłym roku Armia Czerwona miała straty w wysokości 4 500 000 żołnierzy. Niemcy stracili 30 500 armat, Sowieci – 22 000. Niemieckie