„Jedies”, nr 11 [6] 271
Europą”. Nie będziemy tu dyskutować, czy Cripps rzeczywiście tak powiedział. Ale jest ciekawe, że w „Gazecie Warszawskiej”, gdzie został zacytowany ten sam wywiad, o Polsce nie ma ani jednego słow a.
W „Reichu”, numer 29, w artykule pt. „Wyścig” mówi się: „Z powodu strachu o los Sowietów od nowa rozgorzała w amerykańskiej i angielskiej prasie kłótnia odnośnie do „drugiego frontu”, z całą mocą po tamtej stronie oceanu, powściągliwie – w Anglii. Anglicy mają wylądować na kontynencie z półtora milionem żołnierzy, a potem nadejdą Amerykanie – tak b[…]b ogólny ton: „Jeżeli teraz nie wykorzystamy okazji – goebbelsowski organ dalej cytuje „New Yorker News” – to ona już się więcej nie przytrafi”. Ale tego samego dnia znajdujemy w numerze 57 gazety „Nowoje Słowo” następujące cytaty z prasy angielskiej, która przedstawia sprawę w zgoła odmiennym świetle.
„News Chronicle” pisze: „Musimy pomóc naszym sojusznikom szybko i zdecydowanie. Związek Radziecki ma pełne prawo od nas tego wymagać. Żądanie to jest identyczne z wolą narodów angielskiego i amerykańskiego”. A z drugiego numeru tej samej gazety angielskiej: „Sytuacja militarna ZSRR wymaga natychmiastowego stworzenia drugiego frontu”. „Nowoje Słowo” pisze, że prasa amerykańska jest powściągliwa, a angielska entuzjastyczna odnośnie do drugiego frontu.
Coś jest nie w porządku w jednolitym państwie propagandowym Goebbelsa. Jak są możliwe dwa sprzeczne osądy i naświetlenie sytuacji politycznej? Jedno jest jasne: niemiecka propaganda idzie silnie w stronę przygotowania opinii publicznej na zbliżający się drugi front. Jednak z powodu tego, że jest to bardzo ciężkie zadanie, piszą, co się da.
[* * *]
Dałeś gazetę swojemu przyjacielowi – twoim obowiązkiem jest osobiście ją odebrać i zniszczyć!
Twoja nieostrożność pomaga gestapo!
[7] Na frontach
Front wschodni. Atak, który rozpoczął von Kleist790w rejonie Kurska, rozwija się nadal. Przy ogromnych stratach, rzucając coraz to nowe oddziały, napierają Niemcy do przodu. Jedynie do 13 tego miesiąca mieli już Niemcy – według komentatora angielskiego radia Frasera – ponad 120 tysięcy poległych i rannych i ponad 1200 straconych czołgów. Od tamtej pory walki jeszcze bardziej się rozwinęły. W samych bezpośrednich bitwach o Woroneż Niemcy stracili ponad 35 tysięcy żołnierzy. Obszar b[…]b791 Woroneża jest dosłownie pokryty niemieckimi zabitymi i zniszczonymi materiałami wojennymi. Nawet podczas najcięższych walk pancernych we Francji nie było tak wielkiej liczby czołgów jak tu, między Donem a Dońcem. W b[…]b na odcinku 400 kilometrów, w bitwach biorą udział 2 miliony żołnierzy. Kołchozy i chutory przechodzą dziesięć razy z rak do rąk. Niemieckie dywizje, którym udało się przedrzeć na wschodni brzeg Donu, zostały zmuszone wycofać się w największej panice. Tymczasem Niemcy zniszczyli mosty, które z takim wysiłkiem i ofiarami zostały zbudowane przez niemieckich