RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Hechaluc-...

strona 326 z 585

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 326


Inerleche Korespondenc 277

4. Od czerwca 1941 (od dnia wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej) do dnia dzisiejszego – wielka walka ruchu aż do szczęśliwego końca.

Jest to podział w przybliżeniu. Te cztery okresy w dziejach organizacji w Gubernatorstwie nie są przypadkowe. Sięgają korzeniami życia jiszuwu. Żaden inny ruch pionierski, czy inny niepionierski, nie wykazał tak wielkiej inicjatywy i siły, żadnemu też nie udało się dokonać tak namacalnie wiele, ile nam. Żaden inny ruch nie ucierpiał tak znacznie od ciosów, które spadły na trzon ludności żydowskiej, i od konkretnych ciosów, które wymierzono przeciwko nam. Im większa jest struktura ruchu, tym więcej można mu zadać ciosów. Przykładowo deportacje z żydowskich osad z okolic Warszawy do samej Warszawy zniszczyły co najmniej 25 placówek. Żaden z pionierskich ruchów nie stracił w czasie wojny ani jednego z kibuców, ponieważ prawie ich nie miał. Żaden z ruchów nie utrzymywał tak ożywionych kontaktów z małymi miastami jak te, które udało się stworzyć nam. Ale też unikaliśmy ciosów, które nam zadawano i które są wam wszystkim znane819.

Raport przekażemy nie w układzie chronologicznym, ale według pracy na różnych polach. Nie wdamy się w szczegóły, ponieważ materiał jest zbyt duży.

Hachszara

Dwa dni po tym, jak kibuc z Grochowa wyruszył w kierunku Wołynia, 8 września przybył z Łodzi do Warszawy kibuc „Grochów”820. Zadomowił się na ulicy Dzielnej i tak powstał tam pierwszy stabilny kibuc wojenny. Do połowy 1940 roku był to też jedyny kibuc całego ruchu chalucowego. Kibuc na Grochowie powstał w kwietniu 1940 roku. W maju 1940 roku został utworzony nasz rolniczy kibuc na Czerniakowie. A jakiś czas później rolnicze kibuce – Serock [?], Polanów [?] (obok Sokołowa), Błonie821, Dębsk, Braki (koło Sochaczewa), Wasylów (koło Hrubieszowa) i Częstoniew822(tam byli też towarzysze z Hanoar Hacijoni). Większość rolniczych kibuców przestała działać w miesiącach grudzień–styczeń z powodu zimy. Wiosną następnego roku opuszczono kilka starych punktów z powodu ciężkich warunków pracy lub warunków społecznych i dołączono kilka nowych punktów. Zniesiono Błonie, Dębsk, Braki, Częstoniew, dołączono – Ceranów (koło Sokołowa)823 i Wrotków (koło Hrubieszowa)824. Kibuc na Czerniakowie niemalże podwoił liczbę swoich członków. Rzeczą, która wyróżniała hachszarę przez dwa pierwsze lata wojny, było rolnictwo, jak również zależność od pracy sezonowej.