RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Hechaluc-...

strona 413 z 585

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 413


364 „Słowo Młodych”, nr 6–7 [8]

napotkał na swojej drodze po to, by zginąć w ostatnim i [najłatwie]jszym etapie podróży z Molukki do Hiszpanii.

[Dzie]ła dokończył ktoś inny: zastępca Magellana i jego największy [antago]nista, który niejednokrotnie stawał na czele zrewoltowanej załogi [i nawoł]ywał do przerwania „awanturniczej wyprawy”. On to złożył przed a[…]a sprawę z trzechletniej wyprawy; jemu to przypadł w udziale medal a[…]am231napisem: „Temu – który ośmielił się obejść ziemię”.

* * *

Po przeczytaniu tej pięknej książki, warto jeszcze raz wrócić do [w]stępu, z których [s] dowiadujemy się o pobudkach, jakie skłoniły autora do [n]apisania studium o Magellanie. Geneza tej książki zasługuje na specjalną uwagę. Było to w czasie podróży Zweiga do Ameryki Południowej. Podróż tę odbył Zweig na luksusowym transatlantyku, gdzie cała wysoko wyśrubowana technika siliła się na to, by pasażerom podróż umilić i uprzyjemnić.

A mimo to odczuł autor w pewnej chwili w tym otoczeniu pełnym przepychu i zbytku nudę. Wystarczyło jednak przypomnieć sobie i porównać podróż na luksusowym statku z podróżami żeglarzy-odkrywców z stuleci poprzednich, by uczucia nudy głęboko się powstydzić. Nuda i towarzyszący jej wstyd zrodziły piękne studium o Magellanie. Toteż po ukończeniu lektury tej przewija się w myśli czytelnika pobożne życzenie: oby Zweig jak najczęściej się nudził i nudów swoich się wstydził.

C.-

HARCERZ W PODZIEMIU

PRACE TEORETYCZNE

Niemożliwość wykonania zajęć praktycznych w terenie zmusza nas do pogłębienia wiadomości teoretycznych z dziedziny skautingu. Rysunek nr 1 powinien być wykonany na kartonie w powiększeniu i ma służyć kierownikowi jako podstawa do pogadanki teoretycznej w gdudzie (rys. ten podajemy na następnej stronie). Przedstawia on odcinek terenu lesistego, który przecina szosa pierwszej klasy: Kraków–Kielce. Nad samą szosą leży wieś Sucha, a od niej gościniec prowadzi do wsi Kolano. Południowy zachód szosy Kraków–Kielce przecina rzeka Lipna, a północny wschód tejże szosy przecina tor kolejowy Katowice–Tunel.

W lesie, na południowym-wschodzie od wsi Sucha, znajduje się wyrąb, który pomieścić może do dziesięciu namiotów ośmioosobowych. Na południu od tego wyrębu znajduje się polana. Na południowym-wschodzie od wyrębu leśnego, w miejscu, w którym rzeka Lipna zatacza łuk ku północy i styka się z lasem, obejmując w krąg polanę, znajdują się (uwidocznione również [33] [na] szkicu) moczary.

We wsiach Kolano i Sucha od dłuższego czasu zaaa[…]aa232obozy harcerskie. Przybyły obóz cofim szuka wygodnego i aa[…]aaca233 na rozbicie swoich namiotów polowych.