RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Hechaluc-...

strona 49 z 585

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 49


XLVIII Nota edytorska

liczył 20 stron. Faksymile dwóch pierwszych stron opublikowało „Słowo Młodych”, numer 4 (8), kwiecień 1947 r., s. tytułowa i 40, wraz z informacją, że numer zachował się w archiwum Bundu8, jednak w zbiorach Bundu w YIVO nie udało się go odnaleźć. Numer 11 (25) publikujemy zatem za odpisem AŻIH zespół RG 230.78 i sporządzonym z tego odpisu kolejnym odpisem z Archiwum Centrum Badań i Dokumentacji Zjednoczonego Ruchu Kibucowego Yad Tabenkin. W obu odpisach pojawiają się liczne błędy, żaden nie zawiera oznaczeń podziału stron oryginału.

Podwójna numeracja pisma podkreśla ciągłość z przedwojennym „Słowem Młodych”.

„Ojsdojer” („Upór”, gazeta w języku żydowskim), numer 4 z 25 sierpnia 1941 r. (dwa egzemplarze). Pismo należy do jednostki ARG I 1324 (Ring. I/754). Zachował się również odpis w Archiwum Centrum Badań i Dokumentacji Zjednoczonego Ruchu Kibucowego Yad Tabenkin.

[Icchak Cukierman], Notatnik wykładów i prac samodzielnych odbywających się na seminarium Hechaluc (III), koniec roku 1941 i początek 1942, Warszawa. Rękopis w języku hebrajskim (strona tytułowa w języku żydowskim). Notatki należą do jednostki ARG I 407 (Ring. I/602).

* * *

Pragniemy podziękować osobom, dzięki którym tom ten mógł przybrać obecną formę.

Noam Rachmilevitch z Archiwum Muzeum Bojowników Gett oraz Yuval Ron z Archiwum Yad Tabenkin udzielili nam bezcennej pomocy, udostępniając zasoby archiwalne.

Bez wnikliwych uwag Eleonory Bergman nie powiodłaby się rekonstrukcja pierwszego numeru „Jedies”.

Konsultacji muzykologicznej udzielili nam Rudi Assuntino oraz Bret Werb. Wiedzą o archiwach podzieliły się z nami Aleksandra Bańkowska, Martyna Rusiniak i Weronika Romanik.

Agnieszce Maciejowskiej i Maciejowi Łagodzińskiemu dziękujemy za konsultacje filologiczne.

Za opiekę i wyrozumiałość dziękujemy Eleonorze Bergman i Tadeuszowi Epszteinowi.

Opracowanie seminarium Droru niemal gotowe przejęliśmy z publikacji Ruty Sakowskiej.