RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Hechaluc-...

strona 535 z 585

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 535


486 „Ojsdojer” [9]

9.

08.1941, Warszawa – getto. „Ojsdojer” "רעיודסיוא" [„Upór”], nr 4 z 25.08.1941. Konspiracyjne pismo młodzieżowej organizacji syjonistycznej „Gordonia”

[[1]] Warszawa, 25 sierpnia 1941. Nr 4.

Wieści z Erec Israel

Tendencje zbliżeniowe między Żydami i Arabami

Ostatnio, jak pokazują następujące, charakterystyczne fakty, stosunki wzajemne między Żydami i Arabami w Erec Israel uległy polepszeniu: niedawno przedstawiciele prasy arabskiej złożyli wizytę w gospodarstwach Emek Hajarden682 i w zakładach kąpielowych Hamej-Tweria683. Goście ci byli zachwyceni osiągnięciami przemysłowymi kibuców Afikim i Eszdot Jaakow. Wzięli udział w akademii zorganizowanej przez WIZO.

Grupa arabskich uczniów szkoły średniej z Hebronu, wraz ze swymi nauczycielami i kierownikami, zwiedzała i podziwiała Mikwe-Israel684. Warto przy okazji wspomnieć, że wielu Arabów, którzy uczyli się kiedyś w tej szkole, zajmuje dzisiaj ważne stanowiska.

Zdarzają się także odwiedziny mieszkańców sąsiednich osad żydowskich i arabskich. W czasie ślubu, który odbywał się w arabskiej wiosce, goście z Kfar Acha wzięli udział w arabskim tańcu debka, a Arabowie tańczyli horę razem z chalucami. Wygłoszone zostały mowy powitalne, w których obie strony podkreśliły konieczność zawiązania przyjacielskich stosunków.

Między mieszkańcami Dafna685i części sąsiedniej wioski arabskiej zawiązany został układ, wedle którego Żydzi z Dafna ścinają koniczynę i żyto z arabskich pól i otrzymują za to pewien procent zboża.

Pewien szejk, którego pola graniczą z polami kibucu Amir, dał kibucnikom pracę zaorania swoich gruntów traktorem.

Arabski efendi686 nawiązał kontakt z kwucą Chulijot, która przetransportowała dla niego kamienie do budowy.

Pięknej sąsiedzkiej pomocy udzielili sąsiedniej arabskiej wiosce strażnicy Ejn Szamer687. Dostrzegli w nocy ogień na polu wioski arabskiej i zanim Arabowie powstali ze snu, Żydzi przybyli już na miejsce i ugasili pożar, ocalając arabski dobytek. Arabowie serdecznie podziękowali swoim żydowskim sąsiadom.