RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Hechaluc-...

strona 539 z 585

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 539


Słownik terminów

Terminy związane z formami organizacyjnymi ruchów młodzieżowych omówione zostały w haśle: Struktura Gordonii.

Agencja Żydowska (hebr. Sochnut) – ciało powołane na początku lat dwudziestych XX w. wraz z przekształceniem Palestyny w terytorium mandatowe (początkowo była to agenda Światowej Organizacji Syjonistycznej, w 1929 r. zreorganizowana pod nazwą AŻ składała się również z członków nienależących do ŚOS). Agencja odpowiadała za organizację imigracji do Palestyny, nabywanie ziemi, zapewnienie opieki zdrowotnej i edukacji. Reprezentowała również żydowską społeczność w Palestynie wobec rządu brytyjskiego i Ligi Narodów. Wyrosła z działalności Biura Palestyńskiego kierowanego przez Artura Ruppina.

Aguda (Agudas Isroel, hebr. Związek Izraela) – partia ortodoksji religijnej założona w 1912 r., w dwudziestoleciu międzywojennym, zwłaszcza w okresie sanacji, nastawiona na lojalną współpracę z rządem polskim, jej przedstawiciele uzyskiwali miejsca na listach wyborczych BBWR.

AJDC (American Jewish Joint Distribution Committee, ang. Amerykańsko-Żydowski Połączony Komitet Pomocy), potoczna nazwa Joint – żydowska organizacja charytatywna założona w 1914 r. Joint prowadził aktywną działalność w getcie warszawskim, do końca grudnia 1941 r. legalnie, potem w podziemiu, dostarczając do getta przesyłki żywnościowe i zasiłki pieniężne, a także wspierając działalność konspiracyjną.

Alija (hebr. wstępowanie, wznoszenie się) – imigracja do Palestyny. Alijami nazwano również fale imigracyjne, stanowiące istotne etapy realizacji idei syjonistycznej: pierwsza (1882–1903), druga (1904–1914) – cezury wyznaczają tu inspirowane przez carat wybuchy przemocy: pogromy po zamachu na Aleksandra II (1881) i pogrom w Kiszyniowie (1903), choć nasilenie nastrojów antysemickich i ich polityczne wykorzystywanie nie ograniczało się do Rosji, trzecia (1919–1923), związana z deklaracją Balfoura, czwarta (1924–1928), zwana aliją Grabskiego, głównie z Polski, i piąta (1929–1939), związana przede wszystkim z dojściem do władzy nazistów w Niemczech, lecz także z nasileniem antysemityzmu i postępującym autorytaryzmem w Polsce.

Aszkenazyjczycy, Żydzi aszkenazyjscy – Żydzi wschodnioi środkowoeuropejscy, należący do kręgu kultury jidysz.

Balfoura deklaracja – list przesłany w 1917 r. przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Arthura Balfoura do barona Waltera Rothschilda, z intencją upowszechnienia go w środowiskach syjonistycznych. Balfour, chcąc