492 Słownik terminów
Gmina zob. Rada Żydowska.
Hachszara (hebr. przygotowanie) – przygotowanie do pracy fizycznej przed wyjazdem do Palestyny, forma praktycznego przeszkolenia w kraju diaspory (galutu), prowadzona w ośrodkach kibucowych. Hachszarę odbywały osoby mające przynajmniej 17 lat (bogrim, zob. Struktura Gordonii).
Hagana (hebr. Obrona) – organizacja paramilitarna, powołana w 1920 r., rozwiązana po utworzeniu państwa Izrael w 1948 r. Zastąpiła Haszomer jako organizacja samoobrony społeczności żydowskiej w Palestynie, rozbudowana w związku z nasilającym się w dniach trzeciej aliji konfliktem z ludnością arabską.
Hanoar Hacijoni (hebr. Młodzież Syjonistyczna) – organizacja młodzieżowa założona w Polsce w 1932 r., związana z Ogólnymi Syjonistami, miała stanowić alternatywę dla organizacji lewicowych.
Hapoel Hacair zob. Hitachdut.
Haszomer (hebr. strażnik) – żydowska organizacja samoobrony w Palestynie, powołana w 1909 r. przez syjonistów socjalistów, związanych z partią Poalej Syjon. Pierwsza zorganizowana siła paramilitarna jiszuwu. W 1920 r. została przekształcona w Haganę.
Haszomer Hacair (hebr. Młody Strażnik) – ruch socjalistyczno-syjonistyczny o charakterze pionierskim, przyjmujący skautowe formy organizacyjne, powstał w 1917 r.
Hechaluc – ponadpartyjny, światowy ruch pionierski, przygotowujący młodzież do wyjazdu i pracy w Palestynie. Grupy chalucowe zaczęły powstawać podczas I wojny światowej, najwcześniej w Rosji i na terenie Królestwa Polskiego. Do połączenia grup i nadania im pewnych ram organizacyjnych doszło w 1918–1919 r. na konferencjach w Charkowie, Moskwie i Warszawie. Działania ruchu obejmowały przeszkolenie praktyczne przed aliją (hachszarę), nauczanie j. hebr., historii i geografii Palestyny, lekturę klasyków myśli syjonistycznej. Nie identyfikując się z żadną partią, ruch zachowywał ideowy związek z Histadrut Haowdim w Palestynie, chaluce po przybyciu do Palestyny mieli wstępować do Histadrutu. W połowie lat dwudziestych. utworzono w Polsce organizację Hechaluc Hacair (Młody Pionier), należącą do ruchu Hechaluc, choć autonomiczną, adresującą swe działania do młodzieży poniżej 18. roku życia. Hechaluc Hacair pozostawał w bliskich związkach z politycznymi organizacjami młodzieżowymi – Haszomer Hacair, Gordonią i Frajhajt. W 1938 r. doszło do połączenia Hechaluc Hacair z Frajhajt (żyd. wolność, młodzieżówka związana z Poalej Syjon Prawicą), w wyniku którego powstała organizacja Dror (hebr. wolność).
Histadrut (Histadrut Haowdim – hebr. [Powszechny] Związek Robotników [w Erec Israel]) – federacja związkowa założona w grudniu 1920 r., pod wpływem robotników przybyłych w ramach trzeciej alii. Przez pierwszy rok bez centralnych organów, od końca 1921 r. z radą generalną i komitetem wykonawczym, pierwszym sekretarzem został Dawid Ben Gurion, który scentralizował organizację, nadał jej hierarchiczną strukturę i wyraźnie syjonistyczny charakter. Przed rokiem 1948 Histadrut, liczący ponad 100 tys. członków, był najpotężniejszą organizacją żydowską w Palestynie.
Hitachdut (hebr. Związek – Syjonistyczna Partia Pracy Hitachdut) – partia powstała przez zjednoczenie umiarkowanej większości działających w diasporze grup organizacji Cejre Cyjon oraz założonego w Palestynie w 1905 r. ugrupowania Hapoel Hacair (Młody Robotnik), odrzucającego koncepcję walki klas, silnie inspirowanego poglądami Aharona Dawida Gordona (który, choć do niego nie przystąpił, wyraźnie z nim sympatyzował). Hitachdut została powołana w 1920 r. na zjeździe w Pradze, w którym uczestniczył też Gordon. Za swój podstawowy cel uznała wspieranie ruchu chalucowego i stymulację osadnictwa w Palestynie: „utworzenie