RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Hechaluc-...

strona 542 z 585

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 542


Słownik terminów 493

w Palestynie, jako w centrum narodowym, wolnego towarzystwa Żydów, pracujących na podstawie socjalistycznego, wspólnego, hebrajskiego programu, przejętego kultem pracy” (Stronnictwa i związki polityczne w Polsce, Warszawa 1925, s. 501). Młodzieżówką Hitachdut była Gordonia. Bardziej radykalni działacze Cejre Cyjon, nie odrzucający kategorii klas, choć skłaniający się ku metodom reformistycznym, w 1919 r. utworzyli Syjonistyczno-Socjalistyczną Partię Robotniczą Cejre Cyjon, by w 1923 r. połączyć się z Poalej Syjon Prawicą.

Hora – taniec stworzony w latach dwudziestych XX w. na bazie ludowego tańca z terenów Ukrainy i Rumunii („hora”, ukr. góra). Tańczony w kole przez grupę splecioną ramionami. Ruch chalucowy w Palestynie uczynił horę tańcem narodowym.

Jiszuw (iszuw) (hebr. osadnictwo) – określenie społeczności żydowskiej przede wszystkim, choć nie tylko, zamieszkałej w Palestynie.

Joint – zob. AJDC.

Judenrat – zob. Rada Żydowska.

Keren Hajesod (hebr. Fundusz Podwalin) – został powołany na światowej konferencji syjonistycznej w Londynie w 1920 r. jako organizacja zbierająca środki na kolonizację żydowską w Palestynie.

Keren Kajemet LeIsrael (hebr. Żydowski Fundusz Narodowy) – instytucja powołana w 1901 r. na V Kongresie Syjonistycznym w Bazylei. Fundusz zbierał środki na zakup ziemi i wspieranie osadnictwa w Palestynie (m.in. wsparł budowę Tel Awiwu w 1909 r., kupił tereny w dolinie Jezreel w 1919 r.).

Kibuc obronny (hebr. Homa wemigdal, Mur i wieża) – ufortyfikowany kibuc z charakterystyczną wieżą obserwacyjną, ten typ kibuców zakładano w Palestynie w czasie powstania arabskiego w latach 1936–1939.

KKL zob. Keren Kajemet LeIsrael.

Komitet Domowy – podstawowa forma samoorganizacji w getcie warszawskim, skupiająca mieszkańców jednego budynku mieszkalnego i prowadząca w jego ramach m.in. działalność samopomocową. Komitety domowe wywodziły się z ochotniczych jednostek obrony przeciwlotniczej organizowanych w poszczególnych blokach mieszkalnych w czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 r. W momencie zamknięcia getta na jego terenie znalazło się 2 tys. komitetów domowych.

Kripo, Kriminalpolizei (niem. Policja Kryminalna) – V departament Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA). Choć formalnie przedmiotem jej działań miały być przestępstwa kryminalne, aktywnie współdziałała w eksterminacji Żydów na terenie gett, a jej funkcjonariusze wchodzili często w skład Einsatzgruppen.

Kwuca (hebr. grupa) – (1) forma organizacji ruchu skautowego, por. niżej: Struktura Gordonii; (2) Kwuca palestyńska – kolektyw, forma życia wspólnotowego w Palestynie zbliżona do kibucu, gospodarstwo rolne oparte na wspólnej własności.

Maapilim (hebr.) – nielegalni imigranci żydowscy przybywający do Palestyny w ramach tzw. alii B z naruszeniem ograniczeń wprowadzonych przez Brytyjczyków w Białej Księdze z 1939 r.

Madrich (hebr.) – instruktor, przewodnik, wychowawca.

Makkabi Hacair (Młodzi Machabeusze) – młodzieżowa organizacja syjonistyczna założona w Niemczech w 1926 r., w latach trzydziestych związana z międzynarodowym syjonistycznym ruchem sportowym Makkabi, jednocześnie prowadząca przygotowanie młodzieży do alii. W 1941 r. Makkabi Hacair zdecydował się włączyć swoje osady palestyńskie do Chawer Hakwucot i połączył się z Gordonią.