Tytuł:Far undzer kunst-teater in Warsze [O nasz teatr artystyczny w Warszawie]
Sygnatura: mb06
Źródło: "Literarisze Bleter" 1927, nr 2, s. 41
Słowa kluczowe: teatr
Opis: W ciągu ostatnich tygodni akcja na rzecz poprawy położenia teatru WIKT przybiera na sile. Odrzucenie przez większość kahalną prośby o dofinansowanie sceny oburzyło wszystkie warstwy ludności żydowskiej. Na drugą konferencję w tej sprawie (7 I) przybyli m.in. przedstawiciele Związku Kupców oraz Związku Żydowskich organizacji akademickich. Postanowili oni ostro zaprotestować przeciwko "wandalizmowi" gminy żydowskiej. Dr I. Schipper przedstawił sprawozdanie z wizyty w kahale. Dr N. Mejzil referował projekty omawiane przez Komisję Organizacyjną. W dyskusję włączyła się też publiczność. Padły nowe propozycje: stworzenia grupy abonentów, wydania ulotek propagujących teatr żydowski, zorganizowania przedsprzedaży biletów w różnych organizacjach społecznych, "wykupienia" 15-20 przedstawień każdej nowej inscenizacji w celu stworzenia warunków dla przygotowania nowych spektakli, podjęcia USILNYCH starań o duże subsydium od kahału etc.
Wybrano tymczasowy komitet w składzie: dr I. Schipper, pani dr Syrkin, Zerubawel, N. Mejzil, H. Isz, J. Pat, A. Grafman, Abramson, Rozenbojm i M. Melman (z WIKTu). Powołano też do życia Radę Plenarną, do której wejdzie po 1 przedstawicielu z każdej organizacji gotowej wesprzeć teatr. Do 15 I przyjmowane będą kandydatury do Rady Plenarnej Towarzystwa Teatralnego.
Komitet tymczasowy na swoim pierwszym posiedzeniu postanowił zwrócić się do prasy miejscowej z prośbą o wygospodarowanie w piątkowym numerze specjalnej strony poświęconej wsparciu tej akcji. Zdecydowano także o druku specjalnych formularzy protestu - do podpisania przez każdego widza WIKT.
Warszawska prasa codzienna bardzo ciepło przyjęła akcję, opublikowała szczegółowe sprawozdania z działań. Może dzięki temu publiczność wreszcie obudzi się z letargu.
Według sprawozdania tylko 4-5% ludności żydowskiej w Warszawie chodzi do JEDYNEGO teatru żydowskiego jidysz JEDEN RAZ W MIESIĄCU.
Każdy w swoim kręgu może i powinien propagować jedyny teatr jidysz w Warszawie.
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz,wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.