strona 837 z 991

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 837


syna usunęli ze szkoły (skazanego za komunizm na 2 lata więzienia) i którego to nauczyciela również na żądanie Kuratorium usunięto, wynikało niezbicie, że przebieg tego posiedzenia był należycie domyślany i opracowany i że skrupulatnie zebrano informacje co do niektórych nauczycieli. Następnie i ten usunięty nauczyciel zaczął zadawać pytania, czemu nie tylko, że usunął syna jego ze szkoły, lecz nawet i jego pozbawił pracy właśnie dlatego, że wiedziano, iż sympatyzował z komunizmem, że brał udział w pogrzebie słynnego komunisty Kozana, na co znów dyrektor odpowiedział, że syn uczeń usunięty został w związku ze skazującym wyrokiem, że zresztą nie było to skutkiem jego zarządzenia, lecz wynikiem zapadłego wyroku, że co do niego samego — nauczyciela, to po pierwsze usunęło go T[owarzyst]wo na skutek zażądania Kuratorium, lecz że usuwając go wypłaciło mu roczne odszkodowanie w kwocie 5000 (pięć tysięcy złotych), potwierdzili inni nauczyciele, bo nauczyciel-komunista nie przypominał sobie dokładnie wszystkich okoliczności, dopiero gdy inni nauczyciele również potwierdzili, przypomniał sobie, że uzyskał jakąś sumę, lecz to po b. długich pertraktacjach. W toku dyskusji zabrali głos inni nauczyciele, którzy celem obalenia postawionych zarzutów, przypominali wypadki, gdy dyrektor w ten lub inny sposób pomagał nauczycielom zwłaszcza młodym stawiać pierwsze kroki, że zawsze był b. koleżeński nie zwracając uwagi na przekonania polityczne nauczycieli.
Wreszcie po długotrwałej dyskusji, gdy jeden z nauczycieli postawił wniosek o przyjęcie b. dyrektora w poczet członków „profspiłki”, obecny dyrektor, Moskal, postawił wniosek o odroczenie decyzji celem zebrania dalszych dowodów. Oczywiście poddano ten wniosek natychmiast głosowaniu i "jednomyślnie” uchwalono.
To samo prawie powtórzyło się i przy następnym kandydacie, nauczycielu matematyki, b[yłym] poalej-syjoniście, który również zaznaczył, że nie należał do żadnej partii. I znów komsorg zapytywał, czy płacił na K. Kajemet8, K. Hajesod9, a gdy nauczyciel przyznał się do tego „przestępstwa”, zapytał z kolei, czy i w jaki sposób popierał ruch komunistyczny, czy był w Palestynie, w jakim celu, czy tam na miejscu, w Palestynie, popierał komunizm, czy był inicjatorem wystawienia w szkole podczas jakiejś uroczystości fotosów z życia Palestyny itd.
Na to nauczyciel odpowiedział mową, która trwała dość długo, coś przeszło godzinę. Wyjaśnił, że w Polsce był sympatykiem syjonizmu, ile że w Palestynie widział możliwość rozwiązania kwestii żydowskiej, że wprawdzie nie popierał



8 Keren Kajemet le-Israel (Żydowski Fundusz Narodowy) — fundusz pochodzący ze składek Żydów na całym świecie, utworzony w 1907 przez Światową Organizację Syjonistyczną z przeznaczeniem na nabywanie ziemi pod rolnicze osadnictwo żydowskie w Palestynie.
9 Keren Hajesod (Fundusz Podwalin) — instytucja finansowa założona podczas Konferencji Syjonistycznej w Londynie w lipcu 1920, działająca w krajach, gdzie znajdowały się skupiska żydowskie. Fundusze przez nią zbierane były przeznaczane na zakładanie nowych osiedli żydowskich, wspieranie imigrantów, budowę infrastruktury, finansowanie przedsięwzięć gospodarczych, organizację systemu szkolnictwa i opieki zdrowotnej w Palestynie. W Polsce przewodniczącym Keren Hajesod był m.in. Szyje Heszel Farbstein.