RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Dzienniki z getta warszawskiego

strona 326 z 476

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 326


312 Część II. Dzienniki z getta warszawskiego [13]

Kohn i Heller wybrali się do rebego z Kocka i rebego z Piaseczna381, aby ci wstawili się za cały lud Izraela. Obaj rebe obiecali im, że Hitler nie wygubi żydowskiego narodu i nikt nie wysiedli Żydów z Warszawy.

20 VII [19]42 [r.]

Drugi sąsiad (Gutman382z Lipna) przychodzi z ulicy; handluje na „wołówce”. Handel mocno podupadł, nie ma komu kupować. „Kupiłem nawet trochę towaru z 20–30% taniej, ale co z tego mam, skoro jestem biednym człowiekiem i nie mogę go sprzedać”. Tymczasem dodaje: „Słyszał pan, co powiedzieli w radiu?”. Wpatrujemy się w niego i wychodzimy niemalże ze skóry, ciekawi, co takiego mogli ogłosić o „wysiedleniu”. „Na «wołówce» powiedzieli, że wieczorem podali przez megafon, że żadnego «wysiedlenia» nie będzie”.

Takie rzeczy mogą się urodzić jedynie w żydowskich umysłach.

21 VII [19]42 [r.]

Dziś o 11.30 rano do domu przy Lesznie 12, gdzie znajduje się „Zakład Zaopatrywania”, podjechał samochód z oficerami gestapo, którzy zabrali z biura a[…]a Gepnera, Wintera i Sztolcmana383. Wkrótce dowiedziano się, że prawie wszyscy członkowie Judenratu, jak również dyrektorzy zostali aresztowani. Wszystkich odwieziono na Pawiak384.

Na ulicy mówi się, że zostali zatrzymani jako „zakładnicy”. Władza żąda od Gminy a[…]a złotych kontrybucji w postaci towarów. Tymczasem powód aresztowania jest nieznany. aa[…]aa

Dziś o 9.30 rano ze swojego posterunku na pl. Parysowskim przy bramie został zabrany przez żandarmerię żydowski policjant. Poprowadzono go Zamenhofa i Nowolipiem, z rękoma założonymi do tyłu na karku, do wachy na Nalewkach i tam rozstrzelano. Powodem miało być podobno przepuszczanie przez niego szmuglu.

[47a]385

21 VII [19]42 [r.]

Na Karmelickiej o 12.15 w p[ołudnie] przez „junaków” został zatrzymany doktor

Sztajnkalk386, który mieszka przy Nowolipki 15. Mocno go pobili i skopali, a kiedy