Tytuł:In Farejn fun di Jidisze Kinstler [W Związku Artystów Żydowskich / Stowarzyszeniu Żydowskich Artystów Plastyków w Polsce]
Sygnatura: mb37
Źródło: "Literarisze Bleter" 1939, nr 8, s. 112
Opis: Wystawa Stowarzyszenia Żydowskich Artystów Plastyków w Polsce została otwarta przy ul. Długiej 26. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu artystów. Związek powstał w celu popularyzacji sztuki w szerokich kręgach. Powołano także do życia sekcję miłośników artystów żydowskich, w której prowadzona jest akcja oświatowa. Ponadto raz w miesiącu za małą opłatą członkowie sekcji mogą wziąć udział w ciągnieniu loterii i wygrać wartościowy obraz. Ostatnio zorganizowano też wieczorek-herbatkę dla prasy i sekcji miłośników, z udziałem pisarzy, dziennikarzy i artystów. W ubiegły szabes odbyła się druga "herbatka", tym razem specjalnie dla sekcji miłośników. Cieszyła się ona dużą frekwencją. Prezes Stowarzyszenia Żydowskich Artystów Plastyków w Polsce Feliks Friedman wygłosił referat na temat impresjonizmu: o wielkich mistrzach koloru wśród impresjonistów, o rewolucji w zakresie światła i koloru, będącej konsekwencją wyprowadzenia malarstwa na świeże powietrze. Zwrócił uwagę, iż dzięki temu odżyła też sztuka realistyczna, co z kolei wpływa na inne dziedziny nowoczesnej kultury (literaturę, muzykę itd.). Następnie wystąpił artysta malarz Roman Rozental z referatem na temat roli malarza żydowskiego w sztuce współczesnej. Wspominał m.in. o znaczeniu Pisarra w sztuce Francji, Maxa Liebermana w Niemczech. Ponadto referent podzielił się ze zgromadzonymi refleksją, że im kulturalniejszy naród, tym ważniejsze miejsce zajmują w nim artyści. Zdaniem Rozentala wśród Żydów nie docenia się dzieł sztuki żydowskiej. Nawet inteligent żydowski wykazuje małe zainteresowanie sztukami plastycznymi. Trzeba dopiero rozbudzić odbiorców. Oba referaty zostały wysłuchane przez zgromadzonych w napięciu. Wyrażono życzenie, aby podobne wydarzenia kulturalne odbywały się częściej. Następnie nastąpiło losowanie nagrody dla członków sekcji miłośników sztuki żydowskiej. W lutym nagrodę tę stanowił obraz R. Rozentala. Szczęście uśmiechnęło się do Al. Finkelsztejna.
Słowa kluczowe: sztuka
Uwagi: Tekst stanowi świadectwo ukazujące różne formy promocji sztuki wśród odbiorców oraz udziału wybitnych malarzy w tej popularyzacji.
Feliks Frydman (Friedman) ur. 1897 Warszawa, zm. 1942 Warszawa. Był malarzem, grafikiem, krytykiem sztuki. Studia odbył w Warszawie i Paryżu. Mieszkał w Warszawie. W latach trzydziestych piastował funkcję prezesa Zrzeszenia Żydowskich Artystów Plastyków w Polsce.
Roman Rozental (1897 Łódź - 1942 Treblinka) malarz, reżyser teatralny, muzyk, współtwórca grupy "Start", członek "Grupy Siedmiu" (Warszawa), wieloletni sekretarz Stowarzyszenia Żydowskich Artystów Plastyków w Polsce.
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz,wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
strona
Możesz przejść do szukanej strony wpisując jej numer i klikając 'Enter'