Tytuł:Juliusz Osterwa wegn jidiszn teater [Juliusz Osterwa o teatrze żydowskim/jidysz]
Sygnatura: mb52
Źródło: "Wilner Tog" 1925, nr 3, s. 3
Słowa kluczowe: teatr, stosunki polsko-żydowskie
Opis: "Nasz Przegląd"opublikował wywiad z Juliuszem Osterwą - znanym polskim artystą, dyrektorem nowej polskiej sceny - teatru "Narodowego".
Osterwa przyznał, że prawie nie zna literatury żydowskiej (jidysz). Z teatru jidysz pamięta "Dybuka" w wykonaniu Trupy Wileńskiej (sprzed 4 lat). Spektakl zrobił na nim silne wrażenie. Zachwyciła go reżyseria [Dawida] Hermana. Docenił to jeszcze bardziej, gdy się zapoznał z trudnymi do wytrzymania warunkami i prymitywizmem środków, jakie ma do dyspozycji ten teatr.
U artysty kreującego rolę cadyka ([Abraham] Morewski) dostrzegł analogię ze stylem gry charakterystycznym dla rosyjskich aktorów ze szkoły [Konstantego] Stanisławskiego. Najlepsze wrażenie wywarł na nim artysta obsadzony w roli Meszulacha [Noe] Nachbusz). Reprezentował on nieznany nawet Osterwie [bardzo zainteresowanemu aktorstwem, eksperymentującemu w tym zakresie] styl gry aktorskiej i stanowił przez to najbardziej oryginalny "punkt" inscenizacji.
Zapytany o żydowskich aktorów generalnie odpowiedział, że stykał się z nimi w szkole dramatycznej i na polskiej scenie. Jego zdaniem wykazują wybitne uzdolnienia, zwłaszcza w rolach z repertuaru zagranicznego. To samo dotyczy reżyserów pochodzenia żydowskiego. Potrafią oni lepiej przeniknąć role. Przygotowanie nowoczesnej sztuki powierzyłby tylko reżyserom żydowskiego pochodzenia.
["Nasz Przegląd" to polskojęzyczny dziennik żydowski wydawany w Warszawie w latach 1923-1939; "Wileński Tog" tylko streszcza wywiad, nie komentując go. Juliusz Osterwa (właśc. J. Maluszek, 1885-1947) był wybitnym aktorem, reżyserem, dyrektorem teatralnym i pedagogiem. Jeszcze kilka razy na prośbę dziennikarzy żydowskich wypowiadał się na temat teatru żydowskiego i aktorów żydowskich - zawsze w superlatywach. Bardzo doceniał też obecność żydowskich widzów na własnych spektaklach i podkreślał ich wrażliwość na przedstawienia, także bardzo "polskie" i/lub "katolickie" ("Książę Niezłomny" P. Calderona w oprac. J. Słowackiego)]
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz,wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
strona
Możesz przejść do szukanej strony wpisując jej numer i klikając 'Enter'