RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 140 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 140


94 „Biuletin”, nr 3 (13), luty 1941 [1]

Tym zasadom sprzeciwiamy się z całą stanowczością, nie tylko dlatego, że w obecnej chwili uderzają one w nas, ale dlatego, że są nam one ideologicznie obce, w jakimkolwiek wydaniu. Nie chcemy być uciskani i nie chcemy uciskać innych, nawet mieczem Chrobrego, który widnieje na okładce »Walki«.

Zasada ekspansji narodowej nie jest nowa. Zanim poczuliśmy ją na własnej skórze, uciskani przez Hitlera, jej smak odczuli Ukraińcy uciskani przez reżim sanacyjny.

Nie popełniono »przestępstwa« federacji z Ukraińcami, nie popełniono »przestępstwa« nawet pokojowego współżycia obu narodów pod dachem jednego państwa. Z Ukraińcami władza rozmawiała językiem pacyfikacji z roku 1930346. Metoda ta wydała owoce we wrześniu 1939 r.

Nie patrząc na to, że obecnie ukraińska reakcja i nacjonalizm związały się z Hitlerem, nie będziemy nawiązywać naszych stosunków z Ukraińcami albo Białorusinami środkami militarnymi, ale nawiązujemy je na podstawach wolnej woli narodów. Nasze współżycie chcemy ugruntować nie na podstawach »ekspansji narodowej«, ale na podstawach federacji, która dla obu stron ma zalety współpracy.

Zrozumienie, że w końcu muszą skończyć się nieustające wojny i »narodowa ekspansja«, która w gruncie rzeczy jest ekspansją imperializmu i wielkiego kapitału. Zrozumienie, że jedynym wskazanym środkiem uniknięcia wojny jest odrzucenie kapitalizmu i powstanie europejskiej federacji narodów, przybiera coraz szersze kręgi i znalazło stałe miejsce wśród międzynarodowej klasy robotniczej.

Na trupie koncepcji ekspansji narodowej, na trupie kapitalizmu, powstanie europejska federacja”.

[11] Kronika polska.

W Radomiu do 1 grudnia zeszłego roku zastrzelono 627 osób, w tym 11 kobiet i dwóch inwalidów.

W więzieniu na Mokotowie wybuchła epidemia tyfusu. Zachorowało 100 więźniów. Było kilka przypadków śmiertelnych. Chorych odesłano do szpitala.

Zgodnie z wiadomościami napływającymi z terytoriów nad Bugiem, zarówno po niemieckiej, jak i sowieckiej stronie prowadzona jest ożywiona działalność szpiegowska. Po stronie sowieckiej silnie umacniany jest cały brzeg Bugu w okolicach Sokołowa Podlaskiego347.