RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 151 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 151


„Biuletin”, nr 3 (13), luty 1941 [1] 105

Rząd brytyjski poinformował, że podłożono miny przy brzegach Półwyspu Malajskiego, przy Singapurze.

Konsul holenderski w Waszyngtonie powiedział, że Indie Holenderskie będą walczyć z każdym napastnikiem.

Minister spraw zagranicznych Japonii [Yōsuke] Matsuoka379złożył następujące sensacyjne oświadczenie: „Do tej pory rząd japoński nie chciał uznać rządu Czang Kaj-szeka. Teraz jesteśmy gotowi uznać ten rząd i prowadzić z nim pertraktacje. Co się tyczy nankińskiego rządu Wang Jingwei380 (japoński wasal, red.) jego zlikwidowanie nie przedstawi większych trudności, o ile Czang Kaj-szek uzna swoje błędy i zgodzi się na porozumienie z Japonią”. Tak radykalna zmiana polityki Japonii nastąpiła być może pod wpływem Niemiec, które chcą, żeby Japonia jak najszybciej zakończyła konflikt z Chinami, aby mieć wolną rękę w ewentualnej akcji na Pacyfiku przeciw Ameryce. Matsuoka powiedział jednak, że jeszcze nie stracił nadziei, iż Ameryka zrozumie interesy Japonii. Z powodu nieprzewidywalnej sytuacji w Europie Japonia chce, jak się okazuje, odłożyć na później sprawę Chin, a nawet kwestie sporne z Ameryką, aby tymczasem wykorzystać pomyślne warunki w Indochinach i w Indiach Holenderskich. Na te świeże apetyty odpowiedział już nowy holenderski ambasador w Tokio, meldując rządowi japońskiemu, że Indie Holenderskie nie dadzą się wciągnąć w koło zębate „nowego porządku” w Azji.

Wymiana depesz miedzy [Michaiłem] Kalininem381 a Rooseveltem komentowana jest w radiu moskiewskim. Kalinin wysłał do Roosevelta następującą depeszę: „Proszę przyjąć ode mnie wyrazy najszczerszych życzeń w związku z ponownym wybraniem Pana na urząd prezydenta. Życzę Panu szczęścia osobistego i sukcesów dla całego narodu amerykańskiego”. Roosevelt odpowiedział na to: „Życzenia przesłane przez Pana sprawiły mi wyjątkową radość. Będę się starał odwdzięczyć za nie”.

Amerykański kongres większością 263 głosów przeciwko 165 przyjął prawo o pomocy dla Anglii. Odrzucone zostały poprawki opozycji: 1) pomoc nie powinna przekraczać wartości 7 miliardów dolarów, 2) wojsko amerykańskie nie powinno zostać wysłane poza zachodnią półkulę, 3) w amerykańskich portach nie powinno się naprawiać statków dla państw prowadzących wojnę.

[tłum. z j. żyd. Magdalena Siek]