RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 153 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 153


„Biuletin”, nr 4 (14), marzec 1941 [1] 107

jak i kiedy? Pytają Niemcy. „Tragedia narodu” – tak określają Niemcy sytuację Włochów w Afryce.

A po tym, jak Niemcy weszli do Bułgarii, nic nie mogą zmienić w tym położeniu [Włochów]. Wszystko zostało tak, jak było przed wkroczeniem.

Jasne jest, że Niemcy tymczasem nie mają jeszcze możności wolnego poruszania się po Bałkanach. Coś ich jeszcze trzyma za rękę. A to jest: Jugosławia, Związek Sowiecki i Turcja.

[2] Hitler czyni teraz największe wysiłki, aby wygrać dla siebie Jugosławię, tak samo jak pozyskał sobie Bułgarię. Gdy piszemy te słowa nie jest jeszcze wiadome, co w Jugosławii przeważy: faszystowskie dążenia czy prawdziwy patriotyzm. Widzieliśmy już w Grecji, że tam dyktator [Joanis] Metaksas384, który bez wątpienia był gorącym zwolennikiem totalitaryzmu, w rozstrzygającym momencie zdecydował się iść z demokratyczną Anglią [i] wypowiedzieć wojnę Włochom, tego wymagały bowiem rzeczywiste interesy greckiego narodu.

Jugosławia zawdzięcza wszystko Anglii i Francji, z którymi Serbowie szli podczas wojny światowej. Wówczas Austria zajęła zarówno Serbię, jak i Czarnogórę385. Ale po wojnie światowej zostało stworzone przez Ententę państwo Jugosławia, które objęło Serbię, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę, które należały do Austrii, oraz obszary odebrane Bułgarii, która w czasie wojny światowej szła z Niemcami i Austrią.

Co teraz uczyni Jugosławia, trudno powiedzieć. Jej polityczne i gospodarcze interesy dyktują, by szła z Anglią. Faktem jest, że prawie w tym samym dniu, gdy Niemcy weszli do Bułgarii, Jugosławia zmobilizowała rocznik [19]30, tzn. milionową armię.

Nawet jednak w takim wypadku, gdyby Jugosławia poszła z Rumunią i Bułgarią, to także wówczas Hitler uczyniłby zaledwie jeden krok na długiej, bardzo długiej drodze prowadzącej do jego militarnego celu.

Kluczem do sytuacji na Bałkanach są lub, lepiej powiedziawszy, rzeczywistą przeszkodę na drodze Hitlera przez Bałkany tworzą Związek Sowiecki i Turcja.

W poprzednim numerze „Biuletynu” pisaliśmy o tym, jakie śmiertelne zagrożenie dla Związku Sowieckiego stanowi sąsiedztwo z Hitlerem na Morzu Czarnym. Jak tylko Niemcy zajęli Bułgarię, rzeczywiście rząd sowiecki wysłał do rządu bułgarskiego notę, w której stwierdza się, że Związek Sowiecki absolutnie nic nie wiedział o wkroczeniu wojska niemieckiego do Bułgarii, że odbyło się to bez zgody Związku Sowieckiego i że Sowieci uważają, iż wkroczenie to nie tylko nie uchroni Bułgarii od wojny, lecz przeciwnie, bezpośrednio wciąga Bułgarię w wojnę.

Powstaje pytanie: dlaczego Związek Sowiecki nie wiedział o tym wkroczeniu, podczas gdy Churchill wiedział o tym już na początku lutego? Jak to jest możliwe, by rosyjscy legaci w Rumunii nie wiedzieli o tym, że tam miesiącami szykowane było wojsko niemieckie celem wkroczenia do Bułgarii? I dlaczego ta nota