RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 198 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 198


152 „Biuletin”, nr 9 (19), 10 sierpnia 1941 [1]

Gdzież jednak są te nowe miasta, miejsca, które Niemcy zajęli? Dlaczego powtarza się znowu, że stoją pod bramami Kijowa? Słyszeliśmy to już 4 tygodnie temu.

* * *

Niemcy kilka dni temu zapewniali, że nie zależy im na zajmowaniu miast. Naczelną rzeczą jest zniszczenie armii, dezorganizacja sił przeciwnika, tak by nie mógł on wprowadzać do walki nowych oddziałów, przegrupowywać ich, wystawiać na nowym froncie.

Czy udało się to Niemcom w stosunku do bolszewików?

Cytowany już „Völkischer Beobachter” mówi, że walka ze Związkiem Sowieckim zakończy się wówczas gdy „nieprzyjaciel zostanie śmiertelnie ranny”, ale jak dotychczas armie sowieckie prowadzą jeszcze silne ofensywy, rzucają do boju nowe rezerwy i nowy sprzęt wojenny. Siedem tygodni nie dało gigantycznej niemieckiej machinie wojennej w Rosji żadnego strategicznego zwycięstwa, kosztowało zaś Niemców ogromnie wiele.

* * *

A codziennie Anglicy bezlitośnie bombardują niemieckie miasta.

A potężny cień Stanów Zjednoczonych pokrywa Atlantyk coraz bliżej Europy.

Porozumienie polsko-rosyjskie529.

W pierwszych dniach sierpnia miał miejsce historyczny akt. Między rządem Związku Sowieckiego o rządem Sikorskiego zawarty został układ. Układ ten składa się z pięciu punktów530:

„1. Rząd Związku Sowieckiego uznaje za nieważne układy z Niemcami z 1939 r., które wymierzone były przeciw Polsce, a w których mowa była o podziale ziem polskich. Rząd polski deklaruje ze swej strony, że nie posiada z żadnym z państwem trzecim zawartego układu, który byłby wymierzony przeciw Sowietom.

2. Stosunki dyplomatyczne między oboma państwami zostaną natychmiast przywrócone po podpisaniu układu. Wymiana ambasadorów nastąpi w najbliższym czasie.

3. Oba rządy będą sobie wzajemnie pomagać i udzielą sobie [nawzajem] każdej pomocy w walce z hitlerowskimi Niemcami.

4. Rząd rosyjski wyraża zgodę, by w Związku Sowieckim utworzona została armia polska pod polskim kierownictwem. Kierownictwo to nominowane zostanie przez rząd polski w Londynie w porozumieniu z sowieckim kierownictwem wojskowym, w którym udział wezmą także polscy przedstawiciele. Wszelkie szczegóły mające związek z armią polską, jej zadaniami i jej udziałem w walce, zostaną jeszcze omówione w specjalnym układzie.