„Biuletin”, nr 9 (19), 10 sierpnia 1941 [1] 157
Żądamy likwidacji gestapo i systemu szpiclowskiego, sprawiedliwego odrodzenia opinii publicznej, związków zawodowych i uczciwej polityki wynagrodzeń oraz zniszczenia narodowosocjalistycznych zatruwaczy źródła…
Budzą się nowe Niemcy. Niech żyje wolna i niezależna socjaldemokracja…”.
Prasa socjalistyczna o wojnie rosyjsko-niemieckiej.
We wcześniejszym numerze sformułowaliśmy nasz stosunek do wojny sowiecko-niemieckiej. Tutaj przytaczamy fragmenty z niemieckich i polskich nielegalnych organów socjalistycznych o tej samej sprawie, fragmenty, które wskazują na podobny stosunek.
Tajna stacja radiowa niemieckich socjalistów „Stacja rewolucji europejskiej” ogłosiła 22 czerwca następującą deklarację: „Wybuchła wojna między Niemcami a Rosją… Wielu robotników wmawia sobie, że w gruncie rzeczy Stalin cały czas prowadził w stosunku do Hitlera chytrą grę, oszukując go zapewnieniami o pokoju w czasie, gdy szykował przeciw niemu wojnę. Niestety, opinia ta nie jest niczym więcej jak tylko zmyśleniem. Pokazuje to najlepiej następujący fakt: dlaczego nie niosą z entuzjazmem pomocy Armii Czerwonej robotnicy z całego świata, a przede wszystkim robotnicy niemieccy? Jeśli oddźwięk w masach niemieckich robotników nie jest tak silny jak w czasach Lenina, to winny jest temu… Stalin. On zdradził ideę rewolucji światowej, zaprzepaścił dziedzictwo Lenina, ograbił Związek Sowiecki z sympatii mas robotniczych. Nie rewolucyjna Rosja wywołała wojnę z Niemcami, jak głosi niemiecka propaganda. Wojna ta wywołana została słabością Stalina, przez jego stałe koncepcje. Wojna nie wybuchła dlatego, że Stalin ją wywołał, lecz dlatego, że nie umiał jej powstrzymać.
Nasz stosunek do reżimu sowieckiego jest jasny. Obwiniamy Stalina, ale podziwiajmy rosyjskich mężczyzn i kobiety, którzy walczą, broniąc swej ziemi przed najeźdźcami. Zdajemy sobie sprawę, że dziś zbiegają się nasze interesy z dążeniami narodu rosyjskiego.
Jaka winna być postawa niemieckiego robotnika? Każdy robotnik widzi, że Niemcy nie mogą zwyciężyć w tej wojnie przeciw Ameryce, Anglii i Rosji. Hitler wciąż ma przewagę na polu militarnym, ale to nie pomaga w osiągnięciu zwycięstwa. Ręka w rękę z Hitlerem idzie niemiecki kapitał. Po co miliony niemieckich robotników mają ryzykować życie w służbie dla niego?
Ogromne znaczenie dla reżimu Hitlera ma jakość pracy niemieckich robotników. Dlatego dla niemieckiego robotnika jedynym hasłem jest zmniejszenie produkcji. Tylko w ten sposób [robotnicy niemieccy] postawią się w jednym szeregu z obrońcami Europy przeciw hitlerowskiemu barbarzyństwu, doprowadzą do zwycięstwa socjalizmu, do stworzenia Europy, gdzie nie będzie miejsca dla faszystowskiej dyktatury, ani dla stalinizmu”.
„Gwardia”537 w jej lipcowym numerze pisze w artykule „Nowy etap wojny”: „Wokół Hitlera zbierają się do antysowieckiej wyprawy krzyżowej rosyjskie możnowładztwo i Biała Gwardia, hiszpańscy i francuscy faszyści, polscy magnaci i czarnosecińcy538.