256 „Der Weker. Informacje Biuletin”, nr 1 (25), 18 stycznia 1941 [2]
Tak oto wygląda nazistowska sprawiedliwość i społeczna praworządność. Nas tutaj interesuje jeszcze jedna rzecz. Czy przypadkiem ilość odbieranego po pół kilograma chleba nie będzie większa niż dodatek dla zatrudnionych? I co zostanie zrobione z tymi kilkudziesięcioma tysiącami kilogramów chleba, które pozostaną? I dlaczego policjant żydowski ma otrzymywać większy dodatek niż ciężko pracujący? I główne pytanie: skąd przyszła inicjatywa całego tego przedsięwzięcia? Czy czasem nie ze strony kupców i bogaczy, którzy opanowali Zakład Zaopatrywania w getcie?
[2] Nowiny polityczne.
Ameryka szykuje korpus ekspedycyjny do Europy. Roosevelt zadeklarował, że Ameryka wyśle do Europy korpus ekspedycyjny, podobnie jak miało to miejsce w czasie wojny światowej. Do Anglii wysłane zostanie wojsko lądowe, okręty wojenne i samoloty. W 1942 roku w Ameryce będzie się produkować 60 tysięcy samolotów, 45 tysięcy czołgów, 20 tysięcy armat przeciwlotniczych i 8 milionów ton statków handlowych. Roosevelt obwieścił: „Na cele te wydajemy ponad połowę naszego społecznego dochodu. Musimy produkować broń nie tylko dla narodów wolnych, lecz także dla narodów, które czekają na pierwszą sposobność, by powstać przeciw Niemcom i [Vidkunowi] Quislingowi”.
Niepokoje we Francji. We Francji powstała tajna organizacja młodych oficerów. Ich celem jest walka ze zdrajcami. Organizacja ta zlikwidowała byłego ministra spraw wewnętrznych Puszeta [?]752i szefa jego kancelarii. Niemcy wyznaczyli wysokie nagrody za wykrycie członków organizacji. W Paryżu miały miejsce demonstracje, które rozpędzone zostały przez policję niemiecką, strzelającą z opancerzonych aut z broni maszynowej. W Boulogne zaatakowany został niemiecki samochód wojskowy, gdzie znajdowało się trzech wyższych oficerów wojskowych. Oficerowie ci zginęli. W mieście zarządzono stan oblężenia. Aresztowano 100 zakładników. W Paryżu przeprowadzony został zamach bombowy na niemieckie biuro propagandowe, bibliotekę i miejsce rozrywki. Dwie diabelskie maszyny wybuchły w paryskiej sali koncertowej. Godzina policyjna w Paryżu ustanowiona została na 5 po południu. Niemcy aresztowali sekretarza generalnego francuskiego związku zawodowego, towarzysza Żua [?]753.
De Gaulle przejmuje francuskie okręty wojenne, które zakotwiczone zostały w Aleksandrii. Liczba okrętów jest dostateczna, by utworzyć kilka eskadr.
Szwecja. Rząd szwedzki odmówił dostarczenia Niemcom żelaza i stali zamówionych przez rząd niemiecki w lipcu 1941 roku. Do Sztokholmu przybyło kilkuset oficerów norweskich z rodzinami, uciekli oni od terroru niemieckiego. Prasa szwedzka pisze, że Szwecja będzie mogła pozostać neutralna w obliczu wydarzeń na dalekiej północy.
Węgry. Nadchodzą wieści z Budapesztu, że w wielu miastach bułgarskich odbyły się wielkie demonstracje przeciw niemieckiej zwierzchności nad Węgrami.
Jugosławia. W Jugosławii dalej trwają walki między powstańcami a okupantem. Aby chronić transporty kolejowe, Niemcy wystawili posterunki wojskowe co 100 metrów na linii kolejowej Belgrad–Nisz. Mimo to, dalej mają miejsce akty sabotażu na tej linii.