RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 406 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 406


360 „Za Naszą i Waszą Wolność”, [nr 2, marzec 1941] [4]

Na Morzu Śródziemnym położenie nie ulegało zmianie. Anglicy zaznaczyli swe panowanie na tym obszarze, wykonując desant na wyspę włoską Castelrosso, należącą do Dodekanezu. Po wykonaniu zadania i zniszczeniu wszelkich urządzeń wojskowych, Anglicy odpłynęli. Wtedy pojawili się Włosi.

SAMOLOTY ANGIELSKIE NAD POLSKĄ.

Według sprawdzonych informacji, szczegóły dotyczące pierwszego nalotu angielskiego na ziemie polskie, przedstawiają się następująco: Z Bogumina1084 podają, iż samoloty angielskie pojawiły się nad Morawską Ostrawą1085 o godz. 2.15, nad Boguminem o 2.30, nad Krakowem o 3 w dniu 23 II. Z Cieszyna podają, iż samoloty angielskie krążyły nad Śląskiem. W nocy z soboty na niedzielę zarządzono alarm lotniczy w Cieszynie. Odbywającą się zabawę policyjną przerwano i udano się do schronu. Lotnicy angielscy zrzucili ulotki i rakiety. Na Witkowice1086 zrzucono około 30 bomb. Nalot odbył się z kierunku północnego, bez żadnych przeszkód ze strony niemieckiej. Artyleria przeciwlotnicza czynna była dopiero w Witkowicach, nie wyrządziła jednak samolotom angielskim żadnej szkody. Z Chorzowa1087donoszą, iż nad Chorzowem widziano samoloty angielskie, które pyzatym pojawiły się w okolicy Katowic. W nocy z soboty na niedzielę tj. z 22 na 23 II ukazały się samoloty angielskie nad Oświęcimiem i w rejonie Krzeszowic1088, zrzucając ulotki i rakiety. W Oświęcimiu zarządzono alarm lotniczy, przerwano zabawę policyjną i udano się do schronów.

W Krakowie nikt z ludności cywilnej nie widział wspomnianego nalotu, prawdopodobnie z powodu późnej pory.

W RÓŻNYCH PUNKTACH WARSZAWY Niemcy zakładają stanowiska dział przeciwlotniczych.


POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ.

HOLANDIA.

Rozruchy w północnej Holandii miały poważniejszy charakter niż początkowo przypuszczano. Miasta Amsterdam, Hilversum, Haarlem, Utrecht, Zaamdam zostały skazane na wielomilionowe kontrybucje za demonstracje przeciw Niemcom i nazistom holenderskim. Radio niemieckie w Holandii wzywa ludność do uspokojenia się. Dokonano wielu aresztować, zwłaszcza wśród nauczycielstwa, sędziów, urzędników i młodzieży. Uniwersytet w Lejdzie zamknięto1089. Burmistrz Utrechtu wydał odezwę do mieszkańców, wzywającą do wypełnienia zarządzeń władz niemieckich i zabraniającą lżenia i wymyślania żołnierzom niemieckim, a także rzucania w nich kamieniami. W całej Holandii podwojono liczbę policjantów niemieckich.