RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 434 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 434


388 „Za Naszą i Waszą Wolność”, nr 7, sierpień 1941 [4]

przemilcza systematycznie ª[…]ª wszystkie stamtąd, ostrzeżenia przed antysemityzmem, przed współpracą i naśladowanie w kierunku hitleryzmu.

Europa podziemna.

W Albanii wybuchło powstanie antywłoskie, sprowadzony z Grecji oddział został napadnięty. Włosi stracili 8 karabinów maszynowych, 2 działa. Partyzanci ukrywają się w górach. Z Bretanii donoszą o licz[nych] aktach sabotażu. Niemcy donoszą, że w składach w Kopenhadze wybuchły wielkie pożary z nieustalonych przyczyn. Rumunię i Słowacy znajdują się prawie w otwartym buncie. Radio-Bratysława1147podało oświadczenie władz niem[ieckich], że dezercja będzie karana śmiercią. W Jugosławii sabotaż zredukował ruch towarowy na kolejach do 70%. W Berlinie rozlepiono napisy: „Niech żyje Moskwa”. W Holandii w mieście A. nastąpił wybuch w hali maszyn pewnej fabryki. W elektrowni miasta B. wyrządzono wielkie szkody. Wykolejono pociąg niemiecki. Władze niemieckie są bezradne. Aresztowano 500 robotników i pracowników za dywersję. Na jednej z fabryk w Amsterdamie pozbawiono robotników urlopów. We Francji w M. unieruchomiono 400 niemieckich samochodów. W Partois1148doszło do starcia między demonstrantami a policją. Z Berna donoszą o akcji sabotażowej w kolejach niemieckich od dnia wybuchu wojny z Sowietami. Kolejarze prowadzą bardzo wolno pociągi na wschód, natomiast powracające pociągi sanitarne bardzo szybko. Tłumaczą się koniecznością szybkiej pomocy dla rannych. Nie przepuszczają przy tym żadnych pociągów tworząc zatory. Postępowanie to spowodowało dezorganizację kolejnictwa. Władze są zaniepokojone. Gestapo wzmocniło ochronę kolei i dokonało licznych aresztowań wśród maszynistów.

Amnestia dla Polaków w Rosji Sowieckiej1149

Dnia 12 sierpnia ogłoszono w sowietach amnestię dla wszystkich obywateli polskich, ukaranych za działalność antypaństwową. Zwolniono również wszystkich jeńców wojskowych.

* * *

[8] Z warszawskiego getta. Stan zatrudnienia.

Według statystki gminy żydowskiej w Warszawie, 30 czerwca 1941 r. było rejestrowanych w warszawskim getcie 5115 właścicieli przedsiębiorstw handlowych, 3105 właścicieli przedsiębiorstw przemysłowych i 8185 samodzielnych rzemieślników. Pracowników w przedsiębiorstwach handlowych – 3788, w fabrykach i warsztatach – 2814 robotników w instytucjach społecznych, charytatywnych i gminnych – 3788 pracowników.