RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 443 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 443


„Za Naszą i Waszą Wolność”, nr 8, październik 1941 [4] 397

Z frontu zachodniego.

Komunikat angielski z dn. 14.8.1941 r. poranny. W ciągu ostatnich 24 godzin Niemcy odczuli w pełni działalność lotnictwa angielskiego. W ciągu dnia lotnictwo angielskie dokonało pierwszego masowego nalotu na Rzeszę. Ataki skierowano na Kolonię, gdzie zrzucono niezliczone ilości bomb na centrum przemysłu zbrojeniowego. Zniszczono 2 wielkie elektrownie. Poza tym zbombardowano wiele miejscowości w Niemczech i na terenach okupowanych między innymi Emden, Decor [?]1161, Grarelin [?]1162, Saint-Omer1163i Calais. Ubiegła noc była jedną z najstraszliwszych, jaką przeżywała ludność Rzeszy. Tym razem pod gradem bomb angielskich znalazła się cała Rzesza. Jeden z najcięższych nalotów przeżyła stolica Rzeszy, Berlin. Rozgłoszenie niemieckie nadały apel do ludności cywilnej o zachowanie spokoju podczas nalotów angielskich.

Komunikat angielskiego Ministerstwa Lotnictwa podaje, że ubiegłej nocy wielokrotnie zwiększone eskadry bojowe zbombardowały 10 miast w Niemczech i szereg innych miejscowości. Silne formacje bombowców „Stirling”, „Halifax” i „Wellington” przeprowadziły wielki nalot na Berlin.


[1] nr 8, październik 1941

Przechwałki.

W wojnie z bolszewicką Rosją Hitler kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa. Mińsk, Białystok, Smoleńsk, okrążenie Leningradu1164, zdobycie Kijowa i Odessy1165, a teraz bój o Moskwę, który się toczy już w promieniu 150–100 km1166od stolicy sowieckiego mocarstwa. Hitler może się nawet przechwalać, że zdobył na wschodzie terytorium, które jest przeszło 2 razy większe od obszaru Rzeszy z 1933 r., a z górą 4 razy większe od obszaru Anglii. Jest to oczywiście prawda. Ale wszystkie te zwycięstwa Hitlera mają tylko wówczas sens, jeżeli osiągną upragniony przez niego i cały naród rychły pokó j. Wszak i obecnie Hitler nie może oznaczyć choć w przybliżeniu kresu tej wojny, której ponoć nie chciał, kiedy wreszcie nastąpi zwycięski dla Niemiec pokó j.

* * *

W swym słynnym rozkazie do żołnierzy niemieckich z dn. 2 października Hitler zapewnił ich, że poczynił wszystkie przygotowania „do ostatniego potężnego uderzenia, które ma zmiażdżyć przeciwnika jeszcze przed nastaniem zimy” i ma „mu już obecnie zadać cios śmiertelny”. Co prawda o wiersz dalej w swym rozkazie, Hitler zapewnia