426 „Za Naszą i Waszą Wolność”, nr 9, grudzień 1941 [4]
To samo tyczy i Danii. Po zajęciu tego państwa przez szanujących cudzą „niepodległość” Niemców, tamtejsi socjaliści nie wystąpili z rządu. Powinni to byli od razu zrobić, gdyż jasnym było, że pod bagnetami niemieckimi będą musieli wykonywać rozkazy gestapo. Obecnie P[an] Stauning musiał podpisać przystąpienie do paktu antykominternowskiego. Brukał i splugawił tę ideę, której kiedyś służył. Został wykreślony z rodziny socjalistycznej.
Jeszcze raz się potwierdza, że „umarli jadą szybko”.
Z socjalistycznej polskiej prasy podziemnej.
„Barykada Wolności” z dnia 23 XI pisze w art. „Droga przemian w ZSRR”: „Siła oporu Związku Sowieckiego stanowi do pewnego stopnia niespodziankę. Naturalnie pomijamy obustronnych entuzjastów, którzy oczekiwali z jednej strony zupełnego załamania się ZSRR, z drugiej zaś triumfalnego pochodu Armii Czerwonej na zachód Europy. I jedni i drudzy i drudzy musieli doznać i doznali zawodu. Ale ludzie realnie myślący od początku liczyli się z możliwością pewnych sukcesów niemieckich, twierdzili jednak, że orzech będzie dla Hitlera nie łatwy do zgryzienia i że zdruzgotanie Rosji nie nastąpi. Otóż ci realiści stwierdzają dziś, że siła oporu Sowietów przewyższa oczekiwanie… Sowiety stawiają mocny opór, ale poniosła wielkie straty… Niepowodzenie, choćby nie było druzgocącą klęską, pozostaje zawsze niepowodzeniem.
[6] I tak, jak my po klęsce wrześniowej rozmyślaliśmy wiele, bardzo wiele o przyczynach, o wadach naszego systemu wewnętrznego, tak i oni muszą teraz nad podobnymi problemami się zastanawiać… Obywatel Związku Sowieckiego musi postawić sobie szereg pytań. Dlaczego Sowiety, mimo że rozporządzają większym potencjałem ludnościowym niż Niemcy, są słabsze i mogą się pochwalić sukcesami tylko w odwrocie. Dlaczego po tylu latach intensywnego zbrojenia się, materiał wojenny Sowietów okazuje się gorszy od niemieckiego. Dlaczego mimo tak wielkich wysiłków, Stachanowszczyzny1230, poświęceń wymaganych od pracujących mas, przemysł sowiecki nie stanął na wysokości zadania. Dlaczego polityka sowiecka pozwoliła zaskoczyć się wojnie w momencie, gdy wszystkie fronty antyhitlerowskie w Europie zostały zlikwidowane, dlaczego w okresie, gdy Polska, Francja, Państwa Bałkańskie stawiały opór, Sowiety trwały w przymierzu z Niemcami i dostarczały im materiałów wojennych i żywnościowych… Dlaczego naród rosyjski, dlaczego narody Związku Sowieckiego mimo tylu poświęceń, muszą dziś znosić tak wiele cierpień… Przecież przemysł niemiecki nie powinien stać wyżej od przemysłu socjalistycznego. Socjalizm wyzwala wszak wszystkie siły, tkwiące w społeczeństwie. Powinien on osiągnąć szczyt w każdej dziedzinie, przewyższyć państwo burżuazyjne pod każdym względem. Jeżeli tak nie jest – po ćwierć wieku dyktatury – trzeba sobie jednak powiedzieć, że ta dyktatura, mimo że pociągnęła za sobą liczne ofiary, nie spełniła swego zadania, przyniosła w rezultacie zawód. Wstrząs, który przeżywa obecnie Związek Radziecki, nie może w żadnym razie zostać bez wpływu i Rosja musi zdążać ku przemianom… Wojna pędzi nas z nieodpartą