RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta warszawskiego: Bund i Cu...

strona 485 z 902

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 485


„Za Naszą i Waszą Wolność”, nr 9, grudzień 1941 [4] 439

Dnia 24 października odbył się pogrzeb H[ermana] Liebermana. W imieniu Rządu RP przemawiał nad grobem gen. [Władysław] Sikorski. Po nim zabierali głos socjalista belgijski, [Jean] Huysmans, w imieniu II Międzynarodówki1264, przedstawiciel Labour Party, przedstawiciel rządu czeskiego, wreszcie imieniem socjalistów polskich Mieczysław Mastek, który rzucił na mogiłę zmarłego garść ziemi, przywiezionej z grobów pomordowanych przez Niemców w Skarżysku[-Kamiennej] robotników polskich. Następnego dnia radio londyńskie poświęciło pamięci zmarłego specjalną audycję, w ramach której zabrał głos Adam Ciołkosz.

W wywiadzie udzielonym prasie podczas pobytu w Kairze gen. Sikorski stwierdził, że armia polska, która tworzy się na południu Rosji liczy obecnie 60 tysięcy żołnierzy. Jeżeli uda się pokonać trudności transportowe i komunikacyjne co do dostaw broni i sprzętu to osiągnie ona stan 150 000. Z Samary donoszą o zawarciu polsko-rosyjskiego układu, na mocy którego wszyscy zdolni do noszenia broni mężczyźni – Polacy w Rosji zostaną powołani z poboru pod broń w szeregach armii polskiej.

Celem rozpatrzenia spraw, związanych z tworzącą się armią polską w Rosji oraz zagadnieniem dotyczącym opieki nad ludnością polską gen. Sikorski przybył do Rosji.

Generał Sikorski w towarzystwie gen. [Władysława] Andersa i pana Retingera1265przyleciał samolotem z Teheranu do Kujbyszewa. Na lotnisku oczekiwali go zastępca komisarza spraw zagranicznych [Andriej] Wyszynskij, Ambasador Polski prof. [Stanisław] Kot, Ambasador angielski [Richard Stafford] Cripps, szef misji brytyjskiej [Frank] MacFarlane1266, chargé d’affaires USA, ambasador państw sprzymierzonych oraz Turcji i Szwecji. Z Kujbyszewa gen. Sikorski uda się do Moskwy na spotkanie ze Stalinem.

Położenie wojskowe.

Front wschodni.

Podjęta od kilkunastu dni ponowna ze wzmożonymi siłami ofensywa na Moskwę nie dała Niemcom decydujących wyników. W wyniku zaciętych walk Niemcy poczynili na niektórych odcinkach pewne postępy, a zostali jednak na innych wyparci przez przeciwnatarcia sowieckie. Silne naloty niemieckie na Moskwę okupione stratą kilkudziesięciu maszyn spowodowały pewne szkody. Pod Tułą1267armie niemieckie zostały odrzucone, na odcinku Klina toczą się gwałtowne walki, na odcinku Wołkołamska1268Rosjanie bronią się zadają nieprzyjacielowi dotkliwe straty, na odcinku Możajska i Małego Jarosławca natarcie [14] niemieckie wstrzymane. Na odcinku Tuły w wyniku przeciwuderzenia sowieckiego została odrzucona 17 dywizja pancerna niemiecka i znajduje się w odwrocie. Manewr generała [Heinza] Guderiana, który przebił się spod Tuły na wschód, by potem kierując się na północ z ten sposób oskrzydlić Moskwę, natrafił